Hotele&Gastronomia

Hotel Lenart – artystyczny hotel z duszą

hotel lenart

Hotel Lenart w Wieliczce to wyjątkowe miejsce. Rzadko spotyka się obiekt nie tylko komfortowy i przyjazny, ale także zachwycający formą i wyszukanymi detalami.

W niemal każdym elemencie w Hotelu Lenart widać rękę jego charyzmatycznej dyrektorki a zarazem artystki malarki, Elżbiety Lenart. W lobby można oglądać jej obrazy, a o wielkim wyczuciu sztuki użytkowej świadczą zaprojektowane przez nią niepowtarzalne apartamenty, które zaskoczą i zachwycą nawet tych podróżników i bywalców najlepszych hoteli, którzy na świecie niejedno już widzieli. Goście, którzy wracają do hotelu po raz kolejny, za każdym razem mogą odkrywać w jego wystroju coś nowego.

hotel lenart

Hotel Lenart znajduje się 5 minut od autostrady Katowice-Rzeszów tuż przy drodze z Krakowa, 2 minuty pieszo od stacji kolejowej Wieliczka–Park, na którą w tylko nieco ponad 20 minut dojeżdżają szybkie pociągi z Krakowa. W pobliżu zabytkowego klasztoru jezuitów, Solnego Miasta z basenem sportowo – rekreacyjnym i w odległości 15 minut spacerem do sławnej Kopalni Soli Wieliczka oraz innych zabytków w historycznym centrum miasta.

kopalnia soli wieliczka
Kaplica św. Kingi w Wieliczce

Już sama bryła hotelu zwraca uwagę z daleka. Obiekt powstał na miejscu dawnej cegielni, po której pozostał jedynie 46-metrowy komin, obecnie najwyższa budowla Wieliczki, wpisana do rejestru zabytków. Dziś towarzyszy mu funkcjonalna metalowa elewacja – siatka z wplecionymi abstrakcyjnymi drzewami z blachy nierdzewnej, która ma otaczać gości dobrą energią.

hotel lenart

Drzewa i motywy roślinne są zresztą widoczne w całym hotelu: na ścianach, drzwiach i w obrazach Elżbiety Lenart. Sale nazwane są: Klonowa, Wiśniowa i Oliwkowa. Roślinne motywy są również na taflach szklanych drzwi i na klatce schodowej. W hotelu udało się połączyć stare z nowym – polską tradycję i koronki na stołach, polskie meble i rękodzieło oraz nowoczesne, geometryczne kształty i funkcjonalne rozwiązania.

hotel lenart

Hotel Lenart dysponuje 55 pokojami standardowymi, ale każdy z nich różni się przynajmniej częściowo designem i wyposażeniem. Prawdziwe perełki to 7 oryginalnych apartamentów nazywanych od dominujących w nich kolorach: Białym, Czarnym, Czerwonym, Żółtym, Niebieskim. Każdy jest indywidualnie urządzony i dopasowany do różnych potrzeb gości. W łazienkach na podłodze, pod warstwą żywicy epoksydowej, zatopione są cytaty sławnych ludzi i motywacyjne powiedzenia w różnych językach.

hotel lenart

– Wszystko robię według własnego uznania, nie musi podobać się to każdemu, każdy ma inny gust. Nie wszyscy przecież lubią np. kolor niebieski i żółty – uśmiecha się przekornie Elżbieta Lenart.

Zaprojektowane przez nią apartamenty budzą emocje i zachwyt gości. Zaskakują odważnymi rozwiązaniami i nietypowym wykorzystaniem materiałów. A także detalami, których odnalezienie i wkomponowanie w całość zajęło właścicielce dużo czasu i energii. Jednak warto było, bo efekt robi ogromne wrażenie.

hotel lenart
hotel lenart

Jednak najważniejsze jest to, co czuje się od progu – osobiste traktowanie gości, niezwykła otwartość i opiekuńczość gospodyni tego miejsca.

Pamiętam, jak kiedyś w środku nocy przyjechał do nas Australijczyk. Tłumaczył, że jest po trzech dniach męczącej podróży i bardzo głodny. Dopytywał, czy o tej porze ma szansę zjeść u nas choć kromkę chleba. W pół godziny sama urządziłam dla niego ucztę z najlepszych produktów, jakie mieliśmy w chłodniach. Był tak zaszokowany, że chciał mnie całować po rękach. Od tego czasu już kilka razy był u nas z rodziną i znajomymi – wspomina Elżbieta Lenart.

W hotelu działa restauracja „Pod Kominem”, 11 sal konferencyjnych na niemal tysiąc osób, w tym największa na 500. Ich ściany są mobilne, co oznacza, że jedno pomieszczenie można podzielić na kilka mniejszych albo nadać przestrzeni najkorzystniejszy dla gości kształt. Do dyspozycji gości jest również SPA z sauną i jacuzzi. Hotel tętni życiem. Jego charyzmatyczna właścicielka przyciąga do Wieliczki znanych gości, którzy występują w obiekcie, a także organizuje setki konferencji, kongresów, eventów i wesel, przyjęć i bankietów, dancingów oraz koncertów charytatywnych. Wystąpili tu m.in. Mela Koteluk, Katarzyna Groniec, Anita Lipnicka i John Porter, Stanisław Sojka, Edyta Geppert, Irena Santor, Jerzy Połomski.

hotel lenart

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.