Kierunki

Islandia najbezpieczniejszym krajem na świecie

Tania Islandia w ofercie biura The Blue Mermaid Travel

W dwóch rankingach – Global Finance i Global Peace Index Islandia uzyskała wynik, który dał jej pierwsze miejsce na liście najbezpieczniejszych krajów świata.

Islandia po raz kolejny okazuje się być najbezpieczniejszym krajem na świecie. Według Global Peace Index, wyspa Lodu i Ognia jest najbezpieczniejszym krajem na świecie 13 rok z rzędu. Islandia jest krajem nordyckim ze stosunkowo niewielką populacją 340 000 mieszkańców. Ma bardzo niski poziom przestępczości przypisywany wysokiemu standardowi życia, małej populacji, silnemu nastawieniu społecznemu do przestępczości, wysokiemu poziomowi zaufania do dobrze wyszkolonej, dobrze wykształconej policji oraz brakowi napięć między kwestiami społecznymi a ekonomicznymi. zajęcia. Islandia nie ma wojska, a policja nie nosi ze sobą broni palnej (tylko pałki wysuwane i gaz pieprzowy). Islandia ma również przepisy gwarantujące równość, takie jak legalne małżeństwa osób tej samej płci i adopcje osób tej samej płci, wolność religijna i równe wynagrodzenie dla mężczyzn i kobiet.

Pierwsza 10 w rankingu Global Peace Index to:

Islandia
Nowa Zelandia
Portugalia
Austria
Dania
Kanada
Singapur
Republika Czeska
Japonia
Szwajcaria

W przypadku ranking Global Finance Podobnie jak nasze poprzednie rankingi, ocena bezpieczeństwa dla krajów uwzględnia trzy podstawowe czynniki. Czynniki te to wojna i pokój, bezpieczeństwo osobiste i ryzyko klęsk żywiołowych (w tym unikalne czynniki ryzyka wynikające z Covid-19). Kraje zajmujące najwyższe pozycje w rankingu są zróżnicowane geograficznie i rozsiane po Europie i Azji. W pierwszej dwudziestce dziewięć z nich znajduje się w Europie, a cztery z nich to kraje Europy Północnej (Islandia, Finlandia, Dania, Norwegia). Pozostałe 11 z 20 to głównie kraje Bliskiego Wschodu lub Azji Południowo-Wschodniej. W pierwszej dwudziestce brakuje wielu innych krajów europejskich, które dobrze wypadły w poprzednich rankingach. Kraje takie jak Portugalia, Hiszpania, Słowenia i Belgia bardzo ucierpiały w rankingach, ponieważ ich rządy słabo poradziły sobie z kryzysem Covid-19.

Pierwsza 10 w rankingu Global Finance to:

Islandia
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Katar
Singapur
Finlandia
Mongolia
Norwegia
Dania
Kanada
Nowa Zelandia


O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.