Kierunki

Islandia otwiera się dla turystów 15 czerwca

Tania Islandia w ofercie biura The Blue Mermaid Travel

Islandia otwiera się dla turystów. Rząd ogłosił złagodzenie ograniczeń dotyczących międzynarodowych przylotów nie później niż 15 czerwca 2020.

 

Islandia już od 15 maja wprowadza zmodyfikowaną kwarantannę dla profesjonalistów – przybywających na wyspę naukowców, filmowców i sportowców. Szczegóły zostaną ustalone przez wielosektorową grupę roboczą rządu, jednak z zapowiedzi wynika, że dadzą podróżnym wybór między testem na wirusa po przyjeździe a dwutygodniową kwarantanną.

Od 15 czerwca 2020 podróżni będą mieli możliwość wyboru między dwutygodniową kwarantanną, badaniem po przybyciu lub udowodnieniem w inny sposób, że są wolni od zakażenia koronawirusem. Dokładne wymagania są wciąż opracowywane, ale podróżnicy prawdopodobnie będą musieli pobrać i korzystać z oficjalnej aplikacji śledzenia już używanej przez 40% populacji na Islandii. Aplikacja została opracowana zgodnie z najsurowszymi standardami prywatności, a dane o lokalizacji są przechowywane lokalnie na urządzeniu użytkownika, chyba że są udostępniane w celu śledzenia w przypadku infekcji.

Ostateczne wymogi dotyczące złagodzenia wymogów dotyczących kwarantanny dla podróżnych zostaną ogłoszone do końca maja.

– Gdy podróżni wrócą na Islandię, chcemy mieć wszystkie mechanizmy, aby się zabezpieczyć i kontrolować pandemię. Islandzka strategia testowania na dużą skalę, śledzenia i izolowania, okazała się do tej pory skuteczna. Chcemy czerpać z tego doświadczenia tworzenia bezpiecznego miejsca dla tych, którzy chcą zmienić scenerię po ciężkiej wiośnie dla nas wszystkich – powiedział Thordis Kolbrun Reykfjord Gylfadottir, Minister Turystyki, Przemysłu i Innowacji.

– Chociaż Islandia jest wyspą, zawsze kwitła dzięki międzynarodowej wymianie handlowej i współpracy. Po zdiagnozowaniu tylko trzech przypadków wirusa w maju, jesteśmy ponownie gotowi ostrożnie otworzyć nasze drzwi na świat. Chociaż zachowujemy ostrożność, jesteśmy optymistami jako kraj, który z powodzeniem może rozpocząć podróż z powrotem do normalności – powiedział Guðlaugur Þór Þórðarson, minister spraw zagranicznych Islandii.

Środki w zakresie testowania i śledzenia dla podróżnych będą często poddawane rewizji, aby upewnić się, że pandemia pozostaje pod kontrolą, a wszystkie mechanizmy uwzględnią status i ograniczenia podróży obowiązujące w innych krajach. Środki te nie wykluczają możliwości dwustronnego otwarcia granic między krajami wolnymi od koronawirusa.

Podczas gdy granice Islandii pozostały otwarte dla innych krajów Schengen przez cały okres pandemii, od 24 kwietnia obowiązują na Islandii środki kwarantanny dla wszystkich przybywających obcokrajowców, a wszyscy obywatele Islandii i wszyscy mieszkańcy przybywający z obszarów wysokiego ryzyka musieli poddać się kwarantannie przez dwa tygodnie. Islandia będzie nadal wdrażać ograniczenia dotyczące podróży nałożone na strefę Schengen i Unię Europejską, które obecnie obowiązują do 16 maja.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.