Kierunki

Islandia znosi stan wyjątkowy – co to oznacza dla turystów?

Islandia testy na lotnisku cena

Islandia oficjalnie zniosła stan wyjątkowy i wprowadziła dodatkowe rozluźnienia w obowiązujących wcześniej obostrzeniach.

 

Islandia opanowała sytuację i wprowadza zmiany zaleceń i ograniczeń. Główny epidemiolog Þórólfur Guðnason, lekarz krajowy Alma D. Möller oraz szef policji z wydziału ds. ochrony cywilnej Víðir Reynisson, dokonali wczoraj, 25 maja, rewizji obostrzeń wprowadzonych za sprawą epidemii koronawirusa na Islandii. W spotkaniu brała udział także minister zdrowia Svandís Svavarsdóttir oraz minister sprawiedliwości Áslaug Arna Sigurbjörnsdóttir.

Maksymalna liczba osób mogących się spotykać została podniesiona z 50 do 200. Zasada dwóch metrów odległości jest obecnie traktowana jako zalecenie, z którego mogą skorzystać wszyscy Ci, którzy mają taką potrzebę. W okresie najbliższych dwóch tygodni nowe zarządzenia zostaną zrewidowane w zależności od tego czy nastąpi wzrost liczby infekcji czy sytuacja się ustabilizuje. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to po trzech tygodniach możliwe będzie zwiększenie do 500 liczby osób mogących się spotykać.

Islandia wewnętrznie jest już otwarta, działa część basenów termalnych i popularnych atrakcji, słynna Błękitna Laguna planuje otworzyć się 14 czerwca. Od 15 czerwca na Islandię mają wrócić turyści. Nie będą musieli przechodzić dwutygodniowej kwarantanny o ile przedstawią na granicy test na koronawirusa lub poddadzą się badaniu na lotnisku. Przez pierwsze 2 tygodnie badanie ma być finansowane przez państwo, potem będzie kosztować 50 000 ISK (1450 złotych). Wynik ma być znany w ciągu 5 godzin, w oczekiwaniu na niego należy przebywać w hotelu w pobliżu portu lotniczego. Wjeżdżający na Islandię na czas podróży będą musieli także zainstalować aplikację śledzącą, którą ma już 40% populacji wyspy.

W maju zdiagnozowano sześć przypadków zakażeń, a od piątku nie było żadnego nowego przypadku. Obecnie, zgodnie z danymi na stronie covid.is, w kraju zakażone są trzy osoby.

Islandia – biuro wypraw nordyckich The Blue Mermaid Travel

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.