Punkt Widzenia

Itaka: Kolejny rok bicia własnych rekordów

Z Piotrem Heniczem, wiceprezesem biura podróży ITAKA, największego biura podróży w Polsce, rozmawia Ewa Ploplis.

TURYSTYKA24: W lutym 2018 r. rozpoczęła działalność ITAKA LIETUVA. Jednak pierwotne plany były trochę inne. ITAKA planowała zakup największego w krajach nadbałtyckich biura podróży Novaturas. Dlaczego nie doszło do tej transakcji?

PIOTR HENICZ: Oficjalnie właściciel Novaturas, fundusz Enterprise Investors, odstąpił od umowy o sprzedaży udziałów ITACE przez wydłużanie się procesu uzyskiwania zgody urzędu antymonopolowego. Nie podejmowaliśmy dalszych negocjacji, otworzyliśmy własną firmę ITAKA LIETUVA.

Jak przedstawia się dostępność ofert Itaki na Litwie?

Nasza oferta jest dostępna w 300 litewskich biurach podróży.

Jaka oferta jest sprzedawana na Litwie? Czy różni się ona od polskiej oferty?

Zaczęliśmy od Korfu, Krety i Turcji. 2 maja br. wystartowały pierwsze czartery ITAKI z Wilna. Opieramy się przede wszystkim na hotelach, które mamy na gwarancji. Dzięki dużym kontraktom możemy zaproponować konkurencyjne ceny. Litwini lubią duże, dobrze wyposażone, nowoczesne hotele z all inclusive. Czyli podobnie jak polscy klienci.

Z perspektywy już dłuższego czasu, jak ocenia Pan zakup czeskiego Biura Podróży ČEDOK?

Na pewno była to dobra decyzja. Nasz produkt cieszy się w Czechach dużym zainteresowaniem, co przekłada się także na wyniki finansowe.

ITAKA wprowadziła program „Wakacje bez przeszkód” nakierowany na ofertę wyjazdową dla osób niepełnosprawnych i starszych. Proszę o nim opowiedzieć…

W naszej ofercie znajdują się specjalnie wyselekcjonowane hotele z wyposażeniem dostosowanym do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a w nich: rampy, windy, podjazdy, pokoje bezprogowe i na parterze, przystosowane do poruszania się na wózku inwalidzkim, w pokojach: szerokie drzwi, niskie szafki, większe łazienki z prysznicami, toalety z uchwytami. Każdy wyjazd osoby niepełnosprawnej wymaga wcześniejszego zgłoszenia, abyśmy mogli uwzględnić wszystkie indywidualne potrzeby.

Czy dla tak silnego na rynku  touroperatora jest to ważny projekt?

Jest to bardzo ważny dla nas projekt, obejmujący wielotorowe działania. W ofercie mamy ponad 1000 hoteli. Ciągle uzupełniamy informacje o udogodnieniach dla osób nie w pełni sprawnych. Coraz więcej hotelarzy zwraca na to szczególną uwagę i zdaje sobie sprawę jak ważne jest to dla wielu osób. Dzięki ambasadorom naszego projektu udało się zrozumieć faktyczne problemy, z  jakimi borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne i co jest potrzebne, aby w pełni mogli korzystać z wakacji.

Jesteśmy tuż przed wakacjami. Jak sprzedaje się oferta Lato 2018? Czy będzie to kolejny rok bicia przez Itakę rekordów?

 To będzie kolejny rok bicia naszych własnych rekordów. I także kolejny dobry rok dla całej branży. Na liście liderów sezonu Lato 2018 są kierunki popularne w zeszłym roku. Jednak niezwykle dynamiczny wzrost sprzedaży Turcji i Egiptu sprawił, że nastąpiły duże zmiany w rankingu najbardziej popularnych destynacji. Nie zmienia to faktu, że Grecja pozostaje nr 1 Lata 2018. Największym zainteresowaniem cieszą się tu Kreta, Zakynthos, Korfu i Kos. Na wysokiej pozycji uplasowała się Albania, która utrzymuje rosnącą dynamikę sprzedaży i już na trwale wpisała się w portfolio polskich touroperatorów. To będzie także kolejny dobry rok dla Bułgarii. Tuż za nią znalazły się Włochy. Duże procentowe przyrosty odnotowują takie destylacje jak: Malta, Cypr i Maroko.

Co jest największym wydarzeniem, a może hitem cenowym oferty LATO 2018? 

Wydarzeniem tego lata jest triumfalny powrót Turcji, która ma nie tylko rozwiniętą i nowoczesną bazę hotelową, ale także doświadczenie i dużą wiedzę o klientach z Polski. Wielką popularnością cieszą się rodzinne resorty z bogatą infrastrukturą w regionie Antalyi, Bodrum i Dalamanu. Bardzo dobrymi cenami i ciągle rosnącym zainteresowaniem może pochwalić się Albania. Grecja po raz kolejny jest liderem Lata 2018. Jak już wcześniej wspomniałem, klienci chętnie wybierają Kretę i Zakynthos.

Co poleciłby Pan przysłowiowemu „Kowalskiemu”, który jeszcze nie zdecydował się, gdzie spędzi wakacje, z oferty przygotowanej na Lato 2018 r.?

Nadal jest dostępna szeroka oferta hoteli w Turcji, gdzie proponujemy dużo nowych hoteli w świetnych cenach. Na pewno warto wybrać się tego lata do Włoch, na Klientów ITAKI czekają Kalabria, Sycylia, Toskania i Riwiera Adriatycka. Polecamy egzotyczną Lanzarote z archipelagu Wysp Kanaryjskich, i bardzo popularną od kilku sezonów Bułgarię.

Warto przypomnieć, ze decyzją zarządu Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, ITAKA została Touroperatorem Roku w 2017 r. Czym jest dla Państwa to wyróżnienie?

Jest to zaszczytny, ale także zobowiązujący tytuł. Nasz sukces zawdzięczamy nie tylko pracy, ale także znakomitym partnerom biznesowym i największej w Polsce sieci sprzedaży. Znamy naszych klientów i wiemy czego od nas oczekują. Tytuł Touroperatora Roku to prestiżowe wyróżnienie, potwierdzające nasz dorobek i pozycję lidera polskiej turystyki nieprzerwanie od 2009 roku.

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.