Kierunki

Iwonicz-Zdrój – wyjątkowe uzdrowisko nie tylko dla kuracjuszy

Iwonicz-Zdrój – zabytkowy Bazar

Nowoczesna baza zabiegowa, dobroczynne wody i borowiny, malownicze szlaki turystyczne oraz zabytkowy charakter uzdrowiska sprawiają, że Iwonicz-Zdrój jest idealnym połączeniem dla szukających odnowy biologicznej i aktywnego wypoczynku.

Iwonicz-Zdrój jest największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim. Leży w masywie Beskidu Niskiego, na wysokości 380-450 m n.p.m. – 80 km na południe od Rzeszowa i 16 km od Krosna. Jesień to idealny czas na odwiedzenie pięknie położonego uzdrowiska. Lasy jodłowo – bukowe na wzgórzach otaczających miasto złocą się i czerwienią wszystkimi kolorami. Świeże powietrze zamknięte w dolinie Iwonickiego Potoku tworzy niezwykły, dobroczynny dla zdrowia mikroklimat, a zdrowotne wody o lekko słonym smaku przywodzą na myśl morską bryzę. Warto odetchnąć przesyconym solanką powietrzem przy tężniach i odnaleźć spokój podczas spacerów po okolicznych szlakach.

tężnie solankowe – Iwonicz-Zdrój

Mini-tężnie solankowe

Park Zdrojowy

W centrum uzdrowiska znajduje się zespół zabytkowych budynków w stylu nawiązującym do alpejskich Kurhausów. Drewniany budynek Bazaru z czworoboczną wieżą zegarową, zbudowany w latach 1876-80 był niegdyś hotelem z szeregiem sklepów w podcieniach – niczym w Sukiennicach. Dziś punkty handlowe pozostały, ale wyższe piętra zajmują mieszkania. Z wieży zegarowej w samo południe rozbrzmiewa hejnał miejski. Naprzeciwko Bazaru znajduje się Dom Zdrojowy z 1861 roku. Obiekt mieści kino, salę koncertową i stylową Restaurację Zdrojową, w której można skosztować tradycyjnej polskiej kuchni i lokalnych przysmaków, jak słynny deser Małdrzyki Iwonickie, na które przyjeżdżają tu turyści nawet z dalszych zakątków Polski.

Wieża zegarowa z której rozbrzmiewa hejnał, Iwonicz-Zdrój

Wieża zegarowa z której rozbrzmiewa hejnał

Warto zatrzymać się w cieniu wiekowych drzew na ukwieconym placyku przed Starym Pałacem – najstarszym zabytkiem uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. Wzniesiony został w 1837 roku według projektu Amelii Załuskiej, która konsekwentnie wprowadzała w Iwoniczu swoją wizję górskiego uzdrowiska, inspirowanego szwajcarskimi. Na końcu deptaka znajduje się pierwszy Dom Zdrojowy. Pawilon nad źródłami w formie altany wspartej na kolumnach wzniesiono w 1837 roku. W jego sąsiedztwie umieszczono figurę Matki Boskiej z 1891 roku. W księgach parafialnych zapisane są przypadki uzdrowień za jej wstawiennictwem, licznie przychodzą w to miejsce kuracjusze wspomagający kultem religijnym terapię leczniczą.

Pijalnia Wód – Iwonicz-Zdrój

Zabytkowa, odrestaurowana Pijalnia Wód Zdrojowych

Pijalnia Wód Mineralnych powstała z inicjatywy rodziny Załuskich w 1837 roku i odnowiona w latach 80-tych XX wieku. Mieści się tu stylowa pijalnia ozdobiona motywami florystycznymi, gdzie można skosztować leczniczych wód, z których słynie Iwonicz-Zdrój. Ich lecznicze walory opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, lekarz króla Stefana Batorego. Wtedy też zaczęto zwracać uwagę na wyjątkowy klimat uzdrowiska. Iwonickie wody lecznicze należą do chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla. Mają wpływ przeciwzapalny i osłaniający m.in. na:

– śluzówkę układu pokarmowego (Elin 7, Karol 2, Klimkówka, Iwonicz II)
– drogi moczowe – (Karol 2, Iza 19)
– drogi oddechowe – (Iza 19)

Zobacz program Turystyczna Jazda o Iwoniczu-Zdroju:

Deptak w podcieniach budynku pozwala cieszyć się ich smakiem podczas spacerów nawet w czasie deszczu. W pijalni można także kupić naturalne, mineralne kosmetyki na bazie iwonickich solanek. Ukryte w lesie schody prowadzą stąd do Szpitala Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjnego „Excelsior”. W 2020 roku oddano do użytku nowe skrzydło szpitala z nowoczesnymi pokojami z balkonami oraz łazienkami (dziś obiekt dysponuje 280 miejscami). Część z pokoi przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niższe piętra przeznaczone są na nowoczesną bazę zabiegową, wyposażoną w innowacyjne urządzenia rehabilitacyjne. Szpital ma własny Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy, w którym stosuje się m.in zawijania i okłady borowinowe.

Iwonicz-Zdrój zabytkowa zabudowa

Stary Pałac to jeden z ikonicznych budynków Iwonicza-Zdroju

Warto przejść przez odnowiony Park Zdrojowy z podświetlaną fontanną i kompozycjami kwiatowymi. W miejscu, gdzie szlak prowadzi do lasu w kierunku Góry Przedziwnej, stoją mini tężnie. Kilka chwil na ławeczce, wdychanie solanki i cisza przerywana tylko świergotem ptaków, przywracają siły i spokój. Ruszamy dalej wzdłuż potoku nad którym stoi kamienny obelisk na cześć hrabiego Karola Załuskiego – odnowiciela uzdrowiska w 1837 roku.

Na końcu szlaku spacerowego znajduje się źródło Bełkotki, otoczone kamiennymi blokami i ogrodzeniem. Wzięło swą nazwę od dźwięku wydobywających się na powierzchnię pęcherzyków gazu ziemnego. Wsłuchując się i patrząc w tę sadzawkę widzimy i słyszymy „bełkot” wody. Kiedy wydobywano tu ropę naftową i gaz, odgłosy te były mocniejsze, a woda czasem płonęła. Źródło to znane i uważane za lecznicze było już od XV wieku. Wedle legendy do źródełka wpadł piorun i nie może się wydostać, stąd bulgotanie, gaz i płomienie. Nad Bełkotką stoi obelisk poświęcony Wincentemu Polowi – poecie i miłośnikowi Iwonicza.

Iwonicz-Zdrój minitężnie

Minitężnie na szlaku do źródła Bełkotki

Iwonicz-Zdrój, wąwóz na szlaku

Malowniczy wąwóz na szlaku

Iwonicz-Zdrój, pamiątkowy obelisk

Pamiątkowy obelisk

Iwonicz-Zdrój, źródło Bełkotki

Źródło Bełkotki

Atrakcją dla wędrowców są szlaki turystyczne na Górę Winiarską i nad Bełkotkę, na Górę Przednią, na Żabią Górę, na Przymiarki, na Górę Glorietę, do Rymanowa Zdroju, do Iwonicza Wsi, do Lubatowej odznaczonej Krzyżem Walecznych za walki w czasie II wojny światowej, do Dukli Pustelnia Św. Jana z Dukli czy do Klimkówki. Jest tu także wiele tras rowerowych i miejski basen. Dzięki temu Iwonicz-Zdrój jest unikalnym na mapie Polski miejscem, gdzie możemy połączyć odnowę biologiczną i rehabilitację z aktywnym wypoczynkiem i relaksem w górach.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.