Kierunki

Izrael i Grecja otwierają się dla turystów

grecja

Jasne zasady i protokół bezpieczeństwa – Izrael i Grecja zapowiedziały ponowne otwarcie się dla turystów zza granicy.

Izrael i Grecja znów otwierają się dla turystów. W ostatnich dniach ministrowie turystyki tych krajów przedstawili plany wychodzenia z kryzysu i otwarcia granic dla gości z zewnątrz. Padły także konkretne daty.

Grecja planuje wpuścić obcokrajowców już od połowy maja, Izrael pod koniec maja. Oba kraje przygotowały jasny system zabezpieczeń i procedury postępowania dla turystów w razie zakażenia.

Od 14 maja przed wjazdem do Grecji turysta będzie musiał przedstawić potwierdzenie szczepienia lub negatywny wynik testu PCR. Będą również wyrywkowe testy na granicach. Jeżeli wykryta zostanie osoba zarażona COVID-19, będzie odbywać kwarantannę w specjalnym hotelu. Nadal przestrzegane będą: dystans społeczny, dezynfekcja i używanie maseczek w określonych sytuacjach.

Podobnie jak Turcja, Grecja priorytetowo traktuje szczepienia pracowników sektora turystycznego. Będą oni szczepieni po tym, jak zaszczepione zostaną osoby z grup najwyższego ryzyka.

Izrael, który zaszczepił dwiema dawkami 5 milionów spośród 9,3 mln obywateli (z czego 3 mln to dzieci i młodzież, które szczepić się nie muszą), planuje otworzyć się 23 maja, początkowo tylko dla grup zorganizowanych. Wszyscy turyści będą musieli wykonać test PCR przed wejściem na pokład samolotu, a także test po przybyciu na lotnisko.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.