Punkt Widzenia Wydarzenia w Turystyce

Jak bezpiecznie podróżować czyli Dekalog bezpiecznego turysty

Większość z nas zadaje sobie to pytanie w  dobie pandemii:  jak bezpiecznie podróżować? Czy w tym sezonie letnim można bezpiecznie wyjechać na  wakacje?  Wychodząc naprzeciw tym problemom i chcąc zachęcić do bezpiecznego podróżowania Polska Organizacja Turystyczna  (POT)  opublikowała   „Dekalog Bezpiecznego Turysty „.

Polscy turyści mogą już podróżować po Polsce, korzystać z usług hoteli i obiektów noclegowych oraz  części atrakcji turystycznych. POT  jest zdania, że jest to dobra prognoza na tegoroczne wakacje  i opublikowała swoje zalecenia jak bezpiecznie podróżować.

Obserwujemy wzmożone zainteresowanie turystyką krajową, co jest dobrym prognostykiem dla branży. Zdajemy sobie sprawę, że nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych, dlatego stworzyliśmy „ Dekalog bezpiecznego turysty ” , który został pozytywnie zaopiniowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera on podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać na obecnym etapie rozwoju pandemii ― mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Jak bezpiecznie podróżować?

Dekalog bezpiecznego turysty czyli wskazówki i zalecenia  Polskiej Organizacji Turystycznej, uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym,  jak należy postępować w obecnych okolicznościach  dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych to:

1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.

Jeżeli masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu. Skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub – w ostateczności – odwołać.

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.

Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień.

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

Jak bezpiecznie podróżować w przypadku korzystania z transportu zbiorowego? Stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania w jakim zakresie świadczą usługi.

W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych.  Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Planując jak bezpiecznie podróżować i spędzić swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii  restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi w ograniczonym zakresie.

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego. Unikaj skupisk ludzkich.

8. Sprawdź czy w atrakcja turystyczna jest otwarta.

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne mogą być czynne. Sprawdź to dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w internecie.

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeżeli podczas podroży lub pobytu w odwiedzanym miejscu zaczniesz podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus. Poinformuj także o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zachowaj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos w miejscach gdzie jest taka konieczność, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach jest strona www.gov.pl/web/koronawirus.

Dekalog Bezpiecznego Turysty z informacjami jak bezpiecznie podróżować w dobie pandemii będzie podlegać zmianom wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną.  Jest on częścią większej kampanii pt. Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie.

(wyk. mat. POT)

 

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.