Transport

Jak wrócić do Polski?

Powroty do Polski samolotami organizowane są przez LOT specjalnymi lotami czarterowymi. Otwarte są również  przejścia drogowe dla samochodów osobowych i autokarów.

Powroty do Polski samolotami organizowane są przez LOT specjalnymi lotami czarterowymi. Otwarte są również  przejścia drogowe dla samochodów osobowych i autokarów.

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez PLL LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę, której wysokość zależy od miejsca wylotu. Przelot z Europy to koszt 400-800 zł, natomiast spoza Europy 1,6-2,4 tys. zł (ozostałe środki dopłaci polski rząd).

Wrócić może każdy

Poza lotami czarterowymi powracający do kraju rodacy mogą przejechać granicę samochodami osobowymi, busami i autokarami. Każdy zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic pod numerem telefonu +48 22 523 8880. Ograniczenia dotyczą tylko wjeżdżania do kraju.

Tymczasowe kontrole graniczne

Na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją na 10 dni zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Miejsca, w których będzie można przekraczać granicę, określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. Pozostałe drogi przecinające granicę państwa zostaną zablokowane.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 06.00 16 marca 2020 r.):
z Niemcami:
Jędrzychowice – 5 godzin
Świecko – 4 godziny
Tuplice – 4 godziny
Na przejściach: Olszyna, Zgorzelec, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz ruch odbywa się na bieżąco
z Litwą:
Budzisko – 4 godziny
z Czechami:
Gorzyczki –  4 godziny
Cieszyn – 2 godziny
Kudowa Słone – 2 godziny
Na przejściach: Nowe Chałupki, Trzebina, Jakuszyce ruch odbywa się na bieżąco.
Na granicy ze Słowacją(przejścia graniczne: Barwinek, Chyżne) ruch odbywa się na bieżąco (https://www.strazgraniczna.pl/).
Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej.
Kontrola sanitarna

Wszyscy przekraczający polską granicę będą przechodzić kontrolę sanitarną. Obowiązywać będzie także 14-dniowa kwarantanna. Służby medyczne lub strażacy będą dokonywać pomiaru temperatury. Na granicy wewnętrznej UE funkcjonariusze będą odbierać od podróżnych karty lokalizacji oraz weryfikować zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości. Osoby przekraczające granicę z Rosją, Ukrainą i Białorusią nie będą musiały wypełniać kart lokalizacyjnych. Informacje umożliwiające szybkie dotarcie do każdego podróżnego wprowadzane będą do bazy danych w trakcie kontroli granicznej i udostępniane służbom sanitarnym. Lista szpitali przekształconych w szpitale zakaźne: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali

Bez kwarantanny

Obowiązkowej kwarantannie nie muszą poddawać się osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granicę, cudzoziemcy mieszkający w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie oraz kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie  podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Fot.: https://pixabay.com/pl

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.