Kierunki

Jak zwiedzać Comino bez tłumów?

Malutka wyspa Comino jest obowiązkowym punktem, który musi odwiedzić każda wycieczka przyjeżdżająca na Maltę. Turyści przede wszystkim chcą podziwiać przepiękną Błękitną Lagunę, położoną przy zachodnim wybrzeżu wyspy.

Malutka wyspa Comino jest obowiązkowym punktem, który musi odwiedzić każda wycieczka przyjeżdżająca na Maltę. Turyści przede wszystkim chcą podziwiać przepiękną Błękitną Lagunę, położoną przy zachodnim wybrzeżu wyspy.

Nawet najpiękniejsze miejsce może stać się nieatrakcyjne jeśli opanują je turyści. Oto kilka wskazówek jak zwiedzać Comino bez tłumów.

Podróżuj z samego rana
Wstań wcześnie rano, zanim większość turystów zdąży się przebudzić. Wsiądź na pokład pierwszego promu na Comino, który odpływa z Cirkewwy lub Marfy około 9.00. Około południa do Zatoki przybywają największe tłumy, wróć więc na Maltę łodzią o 11.30.

Przepłyń przez lagunę
Z Comino możesz łatwo przedostać się na malutką, niezamieszkaną wysepkę Cominotto. Masz do pokonania jedynie 100 metrów! Cominotto ma szerokość 400 metrów i długość 200. Dwie wyspy oddzielone są od siebie błękitnymi i przeźroczystymi wodami Błękitnej Laguny. Cominotto, położona z dala od głównych turystycznych atrakcji, jest dużo cichsza i spokojniejsza niż Comino.

Spacerem na inną plażę
Przypływając na Comino nie musisz zostawać na plaży położonej przy Błękitnej Lagunie, gdzie cumuje większość promów i łodzi turystycznych. Przespaceruj się wzdłuż wybrzeża, a na pewno znajdziesz bardziej ustronne i kameralne plaże. W niewielkiej odległości od Błękitnej Laguny znajdują się zatoka St. Nicholas Bay i zatoka Santa Marija z przepięknymi piaszczystymi plażami.

Poznaj ukryte skarby wyspy
Jeśli masz dość siedzenia na plaży, na Comino jest wiele do zobaczenia. Zabytkowa Wieża Santa Marija i Bateria Santa Marija, tworzące część systemu obronnego wyspy, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie – w sam raz na pieszą wycieczkę. Odkryj również jaskinie Santa Marija w północno-wschodniej części wyspy, które są idealnym miejscem do nurkowania i pływania.

Zostań na noc
Po odpłynięciu ostatniego statku wycieczkowego (około godziny 18.00) wyspa pogrąża się w ciszy i spokoju. Do zachodu słońca zostało jeszcze kilka godzin. To doskonały czas aby w kameralnej atmosferze odkrywać wyspę jeszcze w dziennym świetle. Szczególnie piękne są zachody słońca oglądane z wieży Santa Marija. Noc możesz spędzić w hotelu Comino lub na kempingu Santa Marija Bay.

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.