Książki

Kamperem po Europie

Podróżowanie własnym samochodem a zwłaszcza kamperem pomaga utrzymać odpowiedni dystans od innych co jest nie do przecenienia w tym trudnym dla turystyki czasie.


Samodzielne podróżowanie z noclegami na kempingach to coraz bardziej popularny sposób na życie, który umożliwia całkowite uniezależnienie się od hoteli I kształtowanie programu podróży bez żadnych ograniczeń. Daje podróżnikom olbrzymią swobodę. Jadąc kamperem w każdej chwili możemy zmienić plany I cel podróży, a w wybranym miejscu możemy spędzić kilka godzin lub kilka tygodni. Ten rodzaj podróżowania popularny niegdyś zwłaszcza wśród starszych turystów, ostatnio staje się coraz częściej wyborem ludzi młodych a zwłaszcza rodzin z dziećmi. Dla nich wszystkich przeznaczony jest ten przewodnik.
Książka Europa na 4 kółkach odkrywa przed czytelnikiem 24 trasy samochodowe po Europie zachodniej. Jedne wiodą na daleką Północ aż na Nordkapp, przez fiordy Norwegii i pojezierza Finlandii oraz na słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego do Francji i Hiszpanii. Inne , prowadzą do Austrii i nad wybrzeże Adriatyk do Słowenii, Chorwacji i Włoch. Inne dokładnie penetrują Niemcy, kraje Beneluxu oraz wspomnianą już Francję, Hiszpanię i Portugalię czy regiony krajów alpejskich ze Szwajcarią. Pokazana jest trasa po Szkocji i całej Irlandii, Grecja oraz Polska: z Warszawy przez południową Polskę do Bardejowa i Koszyc na Słowacji. Rozdział o Polsce uzupełniony jest o wybrane parkingi na terenie całego kraju.
Uzupełnieniem opisu turystycznego każdej trasy są adresy wybranych kempingów. Dokładny przebieg proponowanych podróży prezentują szczegółowe mapy, gdzie zaznaczono najważniejsze zabytki, ciekawe miejsca, parki narodowe i krajobrazowe oraz interesujące trasy alternatywne.
Przewodnik Europa na 4 kółkach uzupełniony jest o podstawowe informacje o podróżowaniu po naszym kontynencie, dopuszczalnych prędkościach w poszczególnych krajach, opłatach drogowych i dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w poszczególnych krajach tu tylko Polska na 0,2%, w pozostałych krajach jest to 0,5%.Jest też poradnik z informacjami ważnymi zwłaszcza dla dla początkujących adeptów karawaningu.
Przewodnik Europa na 4 kółkach ma podtytuł W drodze jak w domu. Rzeczywiście niektóre kampery mają wszelkie udogodnienia, tak że mieszka się w nich nie gorzej jak w swoim domu. W każdą podróż zabieramy wszystko co jest nam potrzebne, swoje ulubione rzeczy, ubrania, książki rower, sprzęt do nurkowania czy latania o czym turysta hotelowy może tylko pomarzyć.
Wspaniałe zdjęcia inspirują do podróży, a użyteczne informacje przekonują, że nie pozostaje już nic innego, jak tylko wybrać jedną z tras i ruszyć w podróż po Europie.

Europa na 4 kółkach opracowanie zbiorowe. Wydawnictwo PASCAL. Bielsko-Biała 2019. Wydanie I. 384 str. Format 165×235. ISBN 978-83-8103-611-5 Oprawa miękka. Cena 59.90

Zdjęcie: Pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.