Kierunki

Karnawał w Czechach

Karnawał, czyli zabawy zapustowe w Czechach mają swe źródło w czasach pogańskich, ale pierwsze wzmianki pochodzą ze średniowiecza.

Karnawał, czyli zabawy zapustowe w Czechach mają swe źródło w czasach pogańskich, ale pierwsze o nich wzmianki pochodzą ze średniowiecza.

Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świnobicia i przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

Rakarz, kominiarze i niedźwiedź

Korowody zapustowe w regionie Hlinecko, leżącym niedaleko Pardubic, zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Główne postaci biorące udział w tutejszych korowodach to: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno.  możemy obejrzeć Stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych można obejrzeć w pobliskim skansenie Wesołe Wzgórze. Na tradycyjne pochody masek i zabawę skansen zaprasza 1 lutego (www.nmvp.cz/vysocina, www.czechy-wschodnie.info).

Korowody na Morawach

Imprezy karnawałowe organizują niemal wszystkie czeskie miasta i skanseny. Warto na przykład odwiedzić w sobotę 15 lutego skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm na Morawach Wschodnich. Na gości czekają tam barwne korowody, degustacje przysmaków ze świniobicia i liczne konkursy, na przykład o najlepszą wołoską kiełbaskę i salceson (www.nmvp.cz/roznov , www.vychodni-morava.cz).

Fot.: Hlinsko, Vesely Kopec. fot. Petra Pliskova; Więcej na: www.czechtourism.com

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.