Kierunki

Karnawałowe szaleństwo na Malcie

Podczas karnawału na Malcie w lutym czeka na Was pięć dni kolorowych parad i imprez!

Podczas karnawału na Malcie w lutym czeka na Was pięć dni kolorowych parad i imprez!

W tym roku „karnawałowy tydzień” wypada pomiędzy 21 a 25 lutego i jest to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w maltańskim kalendarzu. Podczas pięciu dni niesamowitej zabawy uczestnicy przebierają się w barwne i wymyślne kostiumy, a ich twarze zakrywają pomysłowo zdobione maski.

Karnawał w stolicy
Sercem karnawałowych wydarzeń jest Valletta. Stołecznymi ulicami przechodzi kolorowa parada osób przebranych w fantazyjne stroje. Największą atrakcją są olbrzymie platformy – poruszające się, świecące i grające – przemierzające ulice miasta wraz z kolorowym pochodem. Jest to także czas dziecięcych zabaw: wszystkie są przebrane i wspólnie bawią się na maltańskich ulicach. Wieczorem, obchody przenoszą się do rozrywkowej stolicy Malty: kluby i bary Paceville wypełnione są kolorowym tłumem.

Upiornie na Gozo
Karnawał na Malcie to nie tylko Valletta i Paceville. W wielu małych miejscowościach na terenie całych Wysp Maltańskich organizowane są różne karnawałowe zabawy. W Nadur na Gozo uroczystości mają jeszcze bardziej radosny ale i upiorny charakter. Nie są one organizowane przez żadną instytucję, a zatem nie obowiązują na nim żadne zasady. O zachodzie słońca na ulicach pojawia się wiele zamaskowanych i zakapturzonych stworzeń prezentujących wszelkiego rodzaju stroje.


Współczesny maltański karnawał wywodzi się z dawnego folkloru i tradycji: pierwsze zabawy karnawałowe były obchodzone już około 1530 r., kiedy to Kawalerowie Maltańscy przybyli na Wyspy. Niektórzy twierdzą, że już około 1470 r. można mówić o organizacji karnawałowych zabaw. Do połowy XVIII wieku uroczystości odbywały się tylko w Valletcie, dopiero potem imprezy karnawałowe rozprzestrzeniły się poza stolicę.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.