Kierunki

Katedra św. Jakuba na Hrebienku

W Tatrach Wysokich powstała podobizna katedry z Santiago de Compostela.

W Tatrach Wysokich powstała podobizna katedry z Santiago de Compostela.

Od 19 listopada po słowackiej stronie Tatr można podziwiać lodową Katedrę św. Jakuba. Oryginalna jest celem pielgrzymek do Santiago de Compostela. Tatrzańska powstała jako symbol końca epoki naznaczonej pandemią i nowego początku. Jej otwarcie symbolicznie otwiera zimowy sezon turystyczny na Słowacji i zostało powiązane z rozpoczęciem sprzedaży karnetów narciarskich.


Prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce pielgrzymkowe na świecie, które zostało wyrzeźbione z lodu na Hrebienku w Tatrach Wysokich, będzie głębokim przeżyciem dla wszystkich odwiedzających. Lodowa katedra posiada ikoniczne detale, takie jak niepozorny okrąg na fasadzie świątyni przedstawiający greckie symbole w odwrotnej kolejności – omega i alfa, symbolizujące miejsce, w którym coś starego się kończy, a coś nowego zaczyna, a także lodową muszlę jako symbol pielgrzymów w Santiago de Compostela. Nie zabraknie też rzeźby św. Jakuba, którą pielgrzymi przytulają po zakończeniu pielgrzymki – rzeźba będzie wykonana z drewna i umieszczona w lewym skrzydle katedry.

– powiedział Lukáš Brodanský z ośrodka górskiego Tatry Wysokie.


Symbolikę znanej na całym świecie hiszpańskiej świątyni, w obecnej sytuacji postrzegamy pod Tatrami jako niezwykle aktualną.

Tak jak w Santiago de Compostela koniec pielgrzymki jest symbolem początku czegoś nowego, tak naszym wielkim życzeniem jest, aby omega i alfa z katedry stworzyły także w naszym rozumieniu symbolikę oznaczającą koniec złych covidowych czasów oraz nową erę, która zmierza ku lepszemu. Chcemy też przybliżyć odwiedzającym symbol muszli, znany wszystkim pielgrzymom, z którym wiąże się wspaniała legenda.


– dodał Brodanský.


Nowością technologiczną jest wkład termoizolacyjny umieszczony pod dachem kopuły, w której znajduje się lodowa katedra.

Taka innowacja znacznie ułatwi nam utrzymanie katedry lodowej w jak najlepszym stanie. Utrzyma ujemną temperaturę wewnątrz kopuły nawet przy wyższych temperaturach na zewnątrz, a jednocześnie zaoszczędzimy na chłodzeniu.

– poinformował Rastislav Kromka, kierownik techniczny budowy.

Do budowy katedry zużyto łącznie 225 ton lodu w postaci 1880 brył lodowych. Przy budowie lodowej świątyni tradycyjnie pracowali rzeźbiarze pod kierownictwem Adama Bakoša. Ekipę 20 rzeźbiarzy ze Słowacji i Czech uzupełniła Amerykanka Griffon Ramsay.

Pomimo, iż sytuacja nie jest łatwa, życzymy sobie, aby zima była piękna. Aby Tatry mogły nieść radość i bezpieczny wypoczynek. Aby każdy mógł w nich znaleźć to, czego szuka – zimowy wypoczynek, doznania narciarskie, relaks i odprężenie

– powiedziała Lucia Blašková – dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Región Vysoké Tatry.

Na Hrebienok można dotrzeć kolejką linowo-terenową ze Starego Smokowca lub pieszo po szlaku turystycznym. Lodową Katedrę św. Jakuba można oglądać codziennie, aż do Świąt Wielkanocnych (19.04.2021). Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny.

Więcej na: https://regiontatry.sk/

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.