Wydarzenia w Turystyce

Kawalkada wielkanocna

We wsi Pietrowice Wielkie na Śląsku Opolskim od trzystu co najmniej lat odbywa się procesja konna nazywana Kawalkadą Wielkanocną lub Procesją Stu Koni.

W Wielkanocny Poniedziałek na plac przed kościołem przybywają konno pietrowiccy gospodarze. Ich rumaki to zwykłe konie robocze, starannie na tę okazję wyczyszczone, z kopytami pomalowanymi czarnym lakierem. Siodła i uprząż zdobią lśniące metalowe okucia.
Przy dźwiękach kościelnych dzwonów kawalkada rusza przez wieś. Przodem jeździec z krzyżem, za nim grupa konnych z wielkanocnymi chorągiewkami, dalej dwaj jeźdźcy z drewnianą figurą Zmartwychwstałego i dużym drewnianym krzyżem przepasanym czerwoną stułą, za nimi ksiądz w asyście dwóch gospodarzy, ubrany w komżę i wyszywany złotem ornat. Za nimi idzie orkiestra, a za nią jedzie kilkudziesięciu kawalerzystów stanowiących resztę konnej grupy.
Kawalkada sunąca powoli przez wieś a później drogą pomiędzy polami, przedstawia imponujący widok. Stukot setek kopyt o asfalt harmonijnie splata się z biciem dzwonów, wielkanocnymi hymnami śpiewanymi przez pielgrzymów oraz dźwiękami orkiestry. Po godzinie czoło kawalkady dociera do XV-wiecznego drewnianego kościółka, leżącego w malowniczej dolinie pośród pól w pobliżu granicy z Czechami Tu jeźdźcy biorą udział w nabożeństwie połączonym z modlitwą o pomyślne zbiory.
Rzadki to już zwyczaj. Podobne procesje odbywają się w kilku parafiach diecezji opolskiej – Racibórzu – Bieńkowicach, Gliwicach – Ostropie, Brzezince, Studziennej, Sudole, okolicach Nysy i Grodkowa. Za granicą na Łużycach, pomiędzy Hoyerswerdą (Wojerecy) a Budziszynem odbywają się procesje konne nazywane tam „jutry”. Uczestniczy w nich ponad 1500 jeźdźców zaś w Weigarten (także Niemcy) w gigantycznej procesji bierze udział około 3000 koni ze stu parafii. Zwyczaj ten jest bardzo stary. Są wzmianki, że na koniach urządzano objazdy pól już w czasach Karola Wielkiego. Do Polski zwyczaj ten przyniesiony został przez osadników niemieckich w XII-XIV wieku. Nie wiadomo od kiedy jest w pietrowickicj parafii, bowiem w 1905 roku podczas pożaru spaliły się księgi parafialne. Jeszcze 30 lat temu w procesji tej zwanej po morawsku „Za Bohem” (Za Bogiem), po śląsku „Krzyżoki” (Jazda Krzyżowa) a po niemiecku Kornreiten (objazd zasianych pól) brało udział ponad 200 koni, teraz kilkadziesiąt i to tylko dlatego, że biorą udział konie ze stadnin. Roboczych jest coraz mniej. To cena postępu, a jednak szkoda.
Info; Konna procesja zaczyna się w Poniedziałek Wielkanocny przed kościołem o godzinie 13.00. Rzymsko-Katolicka parafia pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji, ul. 1-Maja 29, 47-480 Pietrowice Wielkie, tel. (036) 4198048 Noclegi: W pobliskim Raciborzu. Hotel „Polonia”, Pl. Dworcowy 16, tel. (032) 4140270

Zdjęcie: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.