Kierunki

Kierunek: Węgry – miasto Nyiregyhaza i „słone jezioro”

Wybierając się na Węgry warto uwzględnić w swoich planach podróż po wschodniej części tego kraju. Ciekawym miejscem jest ponad 100-tysięczne miasto Nyiregyhaza, na przedmieściach którego znajduję się jedno z najładniejszych węgierskich kąpielisk termalnych. 

Z Polski do miasta Nyiregyhaza (czyt.: niredźhaza) najszybciej dotrzemy jadąc przez Koszyce na Słowacji i region Tokaju. W dosłownym tłumaczeniu na język polski „nyiregyhaza” oznacza „kościół wśród brzóz”. Nazwa miasta wywodzi się sprzed wielu wieków – z czasów, gdy miejsce to było pokryte brzozami, rosnącymi na bagnach. Pozostałością po bagnach jest teraz woda termalna, naturalny skarb Nyiregyhazy.

Od 1909 do 1968 roku w centrum miasta Nyiregyhaza funkcjonowała linia tramwajowa. Fot.: materiały prasowe.

Nyiregyhaza liczy ok. 118 tys. mieszkańców. Miasto jest bardzo rozległe, leży na 55 km kwadratowych i jako drugie po Budapeszcie, posiada cztery kąpieliska termalne, które posiadają walory uzdrowiskowe. Oddalone o 6 km od centrum – ale położone w granicach administracyjnych Nyiregyhazy – termalne uzdrowisko Sostofurdo (wymawiamy: „szosztofirdo”), nazywane jest w skrócie „SOSTO” (w tłumaczeniu na język polski „sostofurdo” oznacza „słone jezioro”).

Uzdrowisko Sosto jest usytuowane na ciepłych, podziemnych źródłach. Fot.: materiały prasowe

Kąpielisko termalne, na terenie którego znajduje się ponad 20 basenów, podzielone jest na dwie części: leczniczą i rekreacyjną. Tutejsze źródła termalne zawierają brom, chlorek sodu i jod. Leczone są tu zatem dolegliwości reumatyczne, choroby stawów, układu ruchu oraz schorzenia kobiece. Temperatura wody w basenach termalnych wynosi ok. 38 stopni Celsjusza. Część rekreacyjna uwielbiana jest szczególnie przez młodzież i rodziny z dziećmi.

 

W uzdrowisku Sosto znajduje się drugi co do wielkości ogród zoologiczny na Węgrzech, który co roku przyjmuje blisko pół miliona zwiedzających. Obiekt w Sosto uznany został za najpiękniejsze zoo Europy w 2015 i 2018 roku.

Fot.: materiały prasowe

 

Fot.: materiały prasowe

Zoo zajmuje 35-hektarowy obszar zalesiony, gdzie w naturalnym otoczeniu żyje pięć tysięcy zwierząt, pochodzących z pięciu kontynentów, a wśród nich m.in. białe tygrysy, wielbłądy, nosorożce i afrykańskie słonie. Tablice z opisami zwierząt zostały przygotowane m.in. w języku polskim.

O autorze

Wojciech Lubiński

Dziennikarz i producent telewizyjny. Były pracownik „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu Sportowego”. Współpracował także z innymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi oraz z Programem III Polskiego Radia. Współtwórca cyklu programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej: ”Turystyczna Jazda” i „Zimowa Jazda”, emitowanych w TVP3 i TVP Polonia.