Kierunki

Kladruby i Rudawy na liście UNESCO

Stadnina Kladruby nad Labem i górniczy krajobraz kulturowy Erzgebirge/Rudawy są już na liście UNESCO. Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie.

W stadninie Kladruby nad Labem, niedaleko Pardubic hodowane są starokladrubskie siwki, a także niewielkie stado czeskich koni pełnej krwi. Poza zwiedzeniem stadniny można tam wziąć lekcje jazdy konnej albo prowadzenia zaprzęgu. Interesująca jest także ekspozycja zabytkowych powozów. Kladruby są prawdopodobnie najstarszą tego typu stadniną na świecie. W 1579 r. Cesarz Rudolf II zmienił jej statut na stadninę państwową. Starokladrubskie konie, mające ponad 400 lat, reprezentują najstarszą oryginalną czeską rasę koni, jedyną hodowaną specjalnie do ciągnięcia powozów cesarzy i królów. Białych koni używano do ceremonialnych celów cesarskiego dworu, a czarne służyły także dostojnikom kościelnym.

Stadnina jest narodowym zabytkiem kultury od 2002 r., gdzie można zobaczyć całe stado białych koni kladrubskich. W 2015 r. została zakończona rozległa rekonstrukcja, dzięki czemu kompleks stajni odzyskał klasycystyczny wygląd i otworzono nowe ekspozycje dla turystów.

Konne szlaki jeździeckie w Czechach

Sieć oznakowanych szlaków jeździeckich (biały kwadrat z czerwonym lub żółtym kołem w środku) liczy w Czechach Wschodnich ponad 600 km długości. Przez region przechodzi tzw. główny szlak jeździecki biorący swój początek w Wiedniu i przechodzący przez Czechy Południowe do Czech Wschodnich. W przyszłości planuje się wytyczenie szlaków łączących Karkonosze – przez Polskę – z Morzem Bałtyckim.

Rudawy

Jeśli chodzi o Rudawy, to na czeskiej granicy znajduje się pięć miejsc do nich należących, zaś na niemieckiej aż siedemnaście. Region górniczy w Rudawach pokazuje świadectwo czeskiego i saskiego wydobycia rud w ramach rozwoju górnictwa i innych poszczególnych technologii. Górniczy krajobraz funkcjonuje od czasu renesansu, ponieważ w tym czasie było to ważne centrum innowacji górniczych, które dotyczyły całego świata.

Źródła:

https://www.nhkladruby.cz/starokladrubsky-kun
https://www.nhkladruby.cz/novinka-unikatni-krajina-hrebcina-v-kladrubech-nad-labem-ja-na-seznamu-pamatek-svetoveho-dedictvi-unesco
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/unesco-krusnohori_1907061443_per
https://www.vychodni-cechy.info/slatinany/19_167_narodni-hrebcin-kladruby-nad-labem-slatinany/

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.