Wydarzenia w Turystyce

KLM promuje rok Van Gogha

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, aby odwiedzić ojczyznę Vincenta Van Gogha. Od maja tego roku będzie można polecieć KLM do Amsterdamu, nie tyko z Warszawy, lecz również z Krakowa.

W tym roku, mija 125 lat od chwili śmierci wybitnego malarza Vincenta van Gogha. Dla uczenia jego dokonań artystycznych, w wielu krajach organizowane są unikatowe wystawy i uroczystości. Van Gogh Europe Foundation – składająca się z 30 muzeów, obiektów dziedzictwa kulturowego i różnych organizacji z Francji, Belgii i Holandii – zebrała obszerny program obchodów rocznicy śmierci artysty. Po raz pierwszy międzynarodowe instytucje współpracują na tak dużą skalę, aby zachować kulturalne dziedzictwo malarza.

W tym roku, wydarzeniem tematycznym w Keukenhof jest mozaika przedstawiająca unikatowy portret Van Gogha o powierzchni 250 m², porośnięta tulipanami w różnych kolorach. Cebulki kwiatów zostały posadzone w październiku ubiegłego roku. „Vincent van Gogh” kwitnie obok Rembrandta i Jana Steen w Alei Sław w Keukenhof. Tę jedyną w swoim rodzaju wystawę, można podziwiać w Keukenhof do 17 maja br. Na miejsce można łatwo dojechać z Amsterdamu samochodem (około godziny drogi) lub korzystając z publicznego transportu.

Warto odwiedzić także inne wystawy tematyczne zorganizowane na terenie całego kraju w miejscach, gdzie Van Gogh mieszkał i tworzył. Muzeum van Gogha w Amsterdamie wystawia ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków oraz 700 listów, tym samym jest to największa tego typu kolekcja na świecie. Do najcenniejszych zgromadzonych tu eksponatów należą płótna Vincenta Van Gogha m.in. Jedzący kartofle, Pokój van Gogha w Arles, jeden obraz z cyklu Słoneczników oraz Pole pszenicy z krukami  – obraz namalowany na krótko przed śmiercią Vincenta i uważany za jego ostatni. Oprócz wielu pamiątek (m.in. fotografii i rzeczy osobistych mistrza), na miejscu można podziwiać także dzieła innych wybitnych malarzy, m.in. Paula Gauguina, Toulouse-Lautreca czy Léona Lhermitte’a i Jean-François Milleta.

Od 25 kwietnia br. Muzeum Kröller-Müller w Otterlo zaprezentuje wystawę Van Gogh & Co. Dzieła artysty zostaną zestawione z obrazami takich malarzy, jak: Paul Signac, Bart van der Leck, Jan Toorop i Auguste Renoir. Muzeum jest znane z dużej kolekcji obrazów Vincenta Van Gogha (87 płócien) oraz zbiorów rzeźby nowoczesnej na wolnym powietrzu.

Organizując wyjazd do Holandii, warto na chwilę zatrzymać się na wyjątkowym lotnisku bazowym linii KLM Schiphol-Amsterdam, gdzie również można poobcować ze sztuką, wstępując do oddziału Rijksmuseum, pierwszego na świecie muzeum zlokalizowanego na lotnisku. Ponadto w porcie można obejrzeć film, zagrać w kasynie, skorzystać ze spa czy jak w typowym miejskim parku, zażyć relaksujących kąpieli  słonecznych w otoczeniu projekcji motyli, śpiewu ptaków i dźwięków rowerzystów. A nawet serfować w sieci bez żadnych opłat i ekologicznie naładować komórkę pedałując na rowerze. Miłośnicy tulipanów powinni koniecznie odwiedzić także „House of Tulips”.

Port w Amsterdamie oddalony jest 15 minut od centrum miasta i dostępne jest wygodne połączenie kolejowe. Do tej pory KLM oferował loty z Polski do swojego portu bazowego, wyłącznie z Warszawy. Od maja 2015 roku do listy portów dołączy Kraków do którego KLM będzie latał 7 razy w tygodniu.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz