Hotele&Gastronomia

Kobiety mogą więcej

Kieliszek półwytrawnego cydru o pojemności 100 ml zawiera około 35 kalorii, półlitrowa szklanka piwa aż 200 kalorii. Przyjmuje się, że dorosły mężczyzna powinien zapewnić organizmowi wraz z pożywieniem dziennie około 2500 kalorii, a dorosła kobieta 2000 kalorii. Brytyjscy eksperci przyznają, że jest jedna grupa populacyjna, która może odnieść pewne korzyści zdrowotne dzięki spożywaniu umiarkowanych ilości alkoholu. Chodzi o kobiety po 55. roku życia.

Badaniami na temat kaloryczności wyrobów alkoholowych zajmuje się dr Sylwia Bonin z Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny Żywności SGGW. Średnio 100 ml piwa to około 40 kcal. Na niektórych piwach informacja o ich kaloryczności jest podana, jednak zdecydowana większość etykiet wyrobów alkoholowych takiej informacji nie prezentuje. Według dr Bonin, nawet nie mając podanych danych na etykiecie, można wyliczyć kaloryczność napoju samodzielnie. Najłatwiej jest to zrobić w przypadku wódek.

– Każdy 1% alkoholu w napoju oznacza, że spożywamy kolejne 5,5 kalorii w 100 ml. Stąd „setka” 40-procentowej wódki to 5,5 kalorii pomnożone przez 40, czyli 220 kcal – wyjaśnia naukowiec z SGGW.

Osoby dbające o linię powinny wybierać wyroby alkoholowe o mniejszej lub żadnej zawartości cukru, czyli np. półwytrawne lub wytrawne. Produkt o wyższej zawartości alkoholu będzie nieco bardziej kaloryczny niż ten o niższej zawartości. Zdaniem dr Sylwii Bonin najmniej kalorycznym wyrobem alkoholowym jest cydr – napój z dojrzałych jabłek, w którym zawartość alkoholu wynosi z reguły 5%.

– Dzięki mniejszej zawartości alkoholu cydry mają mniej kalorii niż np. wina gronowe. Cydry pod względem kaloryczności mogą być porównywalne do piwa, ale pamiętajmy, że zwykle piwa spożywamy jednorazowo w większej ilości. Cydry konsumujemy najczęściej z kieliszków, więc objętość jest mniejsza.

Cydry pod tym względem korzystniej wypadają również w porównaniu z popularnym wśród kobiet musującym winem gronowym prosecco. Dr Bonin wyjaśnia, że w tej samej ilości wina prosecco i wytrawnego cydru o zawartości alkoholu 4,4% kalorii jest mniej w tym drugim trunku – właśnie ze względu na zawartość alkoholu w produkcie.

– 100 ml prosecco extra brut (wytrawnego) o zawartości alkoholu 10% dostarcza nam 55-57 kalorii. W cydrze półwytrawnym ta wartość nie przekracza 36 kcal.

Rekomendacje dotyczące odpowiedzialnego picia alkoholu przez kobiety i przez mężczyzn opublikowali w 2016 r. brytyjscy eksperci medyczni. Według dokumentu, aby utrzymać ryzyko szkód zdrowotnych wynikających ze spożycia alkoholu na niskim poziomie najbezpieczniej jest pić nie więcej niż 14 porcji alkoholu na tydzień. Porcja alkoholu, według brytyjskich rekomendacji, to taka ilość piwa, wina czy napojów spirytusowych, która zawiera 10 ml lub 8 g czystego alkoholu etylowego.

W praktyce oznacza to, że tygodniowy limit 14 porcji odpowiada w przybliżeniu: 6 kieliszkom 13-procentowego wina (po 175 ml każdy), 9 małym butelkom 5-procentowego piwa czy cydru (po 330 ml każda), 14 kieliszkom 40-procentowej wódki (po 25 ml każdy). Grupa populacyjna, która może odnieść pewne korzyści ochronne dla serca dzięki spożywaniu umiarkowanych ilości alkoholu (około 5 porcji tygodniowo), to kobiety po 55. roku życia. Ale są też inne skuteczne sposoby wzmacniania serca, jak np. aktywność fizyczna.

Źródło: www.kurier.pap.pl.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.