Wydarzenia w Turystyce

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich z głośników i w internecie

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie  w wykonaniu najznakomitszych pianistów to tradycja. Obecnie, z powodu koronawirusa  można ich  wysłuchać z głośników podczas spaceru w parku lub online.  Organizatorzy wydarzenia artystycznego zapowiadają, że pracują na tym, żeby recitale jak najszybciej powróciły pod pomnik Chopina, kiedy tylko będzie to możliwe.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie to jedno z tych wydarzeń artystycznych, które przyciąga do stolicy krajowych  i zagranicznych turystów. Tegoroczna, już 61. edycja recitali chopinowskich jest jednak inna niż co roku. Z powodu pandemii koronawirusa, po raz pierwszy koncerty musiały zostać przeniesione z pod pomnika Chopina do Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Wszystkie zaplanowane do 5 lipca br. recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich zostały nagrane bez udziału publiczności. Dla zwiedzających, w czasie zaplanowanych koncertów,  tj. w każdą niedzielę o godz. 12 ,00 i 16,00, recitale chopinowskie są prezentowane z głośników rozstawionych w parku. Można je także obejrzeć i wysłuchać w internecie.

Recitale Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Karol Radziwonowicz w Starej Oranżerii podczas recitalu inaugurującego Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich 2020 (fot. Radek Zawadzki)

Jak co roku,  także i w tym sezonie Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są prezentowane  w wykonaniu najwybitniejszych pianistów. Ich inauguracja odbyła się 17 maja br. recitalem Karola Radziwonowicza.  W kolejne niedziele miały miejsce koncerty w wykonaniu: Aleksandry Świgut, Bronisławy Kawalli i Piotra Pawlaka. W najbliższą niedzielę 14 bm. odbędzie się recital  Joanny Ławrynowicz.

–  Co roku mam ogromną przyjemność występować pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich. To niepowtarzalne miejsce i wyjątkowe koncerty w skali światowej. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich pod Pomnikiem Chopina w Warszawie przyciągają tysiące Warszawiaków i turystów. Muszę powiedzieć, że jest to wyjątkowa inspiracja dla artysty, żeby w tak pięknym otoczeniu móc zanurzyć się w muzykę Fryderyka Chopina i podzielić ten stan ducha z licznie przybyłą publicznością. W tym roku z powodu pandemii mamy nieco inny sposób kontaktu z publicznościąmówi prof. Joanna Ławrynowicz.

Recitale chopinowskie w parku i w internecie

Organizatorem koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich  jest Stołeczna Estrada. Co roku organizuje recitale chopinowskie we współpracy z  Towarzystwem im. Fryderyka Chopina.

– Recitale chopinowskie na wolnym powietrzu rządzą się swoimi prawami. Staram się dopasować repertuar w taki sposób, żeby jego aura artystyczna harmonizowała z  aurą otaczającej rzeczywistości. Zakładając słoneczną pogodę, do której do tej pory miałam szczęście, wybrałam utwory, które z nią korespondują. Wykonam dwa Walce Chopina z opusu 69. Następnie Walc Es-dur op.18. W repertuarze mojego recitalu znajdzie się także Fantazja-Impromptu – bardzo znany utwór dedykowany przyjacielowi Chopina – Julianowi Fontanie. Zagram także Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur, utwór bardzo błyskotliwy i energetyczny, będący stylizacją polskiego tańca narodowego. Został napisany w stylu muzycznym brillante – modnym w czasach pobytu Chopina w Warszawie. Wybrałam takie utwory, które moim zdaniem wpisują się w atmosferę parku – opowiada prof. J. Ławrynowicz.

profesor Joanna Ławrynowicz (Fot. Ewa Ploplis)

– Duże wyzwanie stanowiła akustyka Starej Pomarańczarni. Wysokie pomieszczenie wyłożone marmurem i lustrami nie sprzyja kontroli brzmienia i czasu podczas gry. Przeszkadza duży pogłos sali. Nastawiłam się na to, żeby podczas nagrania na żywo zachować spontaniczne cechy występu publicznego i jednocześnie utrzymać jakość nagrania studyjnego. Wymagało to szczególnego rodzaju koncentracji i mobilizacji. Chciałam bardzo podziękować technikom nagrania, znakomicie przygotowanym do pracy w takich warunkach. Myślę, że efekt końcowy powinien być bardzo zadowalający – opowiada J. Ławrynowicz.

Łazienki Warszawskie powoli wracają do normalnej działalności

Z powodu pandemii Łazienki Królewskie w Warszawie mają ograniczoną działalność, jednak powoli wracają do tej z przed pandemii. Godziny otwarcia parku wydłużają się. Od 1 czerwca br. są już czynne do godziny 21,30.  Monika Arent, kierownik działu reklamy i promocji Stołecznej Estrady zapowiada, że jak tylko będzie możliwe organizowanie koncertów z udziałem masowej publiczności, koncerty chopinowskie  wrócą w tradycyjne miejsce  – pod pomnik Chopina. Te, które są zaplanowane  do 5 lipca br. zostały już nagrane.

W zaistniałej sytuacji, nagranie koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Oranżerii było wspaniałą inicjatywą. Świetny pomysł i decyzja, żeby umieścić nagrania w internecie, a także odtwarzać je z głośników w całym parku. Dzięki temu koncerty odbywają się. Jest zachowana tradycja i jej ciągłośćmówi Joanna Ławrynowicz.

Kolejne Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich to: 21 czerwca br. recital Jacka Kortusa, 28 czerwca br.  – Julii Kociuban i  5 lipca br. – Marii Gabryś-Heyke.

Koncert Chopinowskie w Łazienkach Królewskich na fortepianie Kawai

Recitale w Łazienkach Królewskich są obecnie wykonywana na fortepianie Kawai Shigeru.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Fortepian Kawai Shigeru (fot. Radek Zawadzki)

 Uważam, że jest to instrument, który w tych warunkach akustycznych spełnił swoją rolę. Jest bardzo reaktywny. Ma dobrze wyważoną amplitudę. Posiada także głębokie basy, co w instrumentach Kawai, nie jest często spotykane. Czułam się zainspirowana tym instrumentem –  mówi J. Ławrynowicz.

Koncert Chopinowskie w Łazienkach Królewskich można znaleźć m. in. na stronach:  http://estrada.com.pl , a także na Youtube http://koncerty-chopinowskie.pl i https://www.facebook.com/koncertychopinowskie.

 

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.