Wydarzenia w Turystyce

Konferencja w Warszawie: Tunezja zapewnia o bezpieczeństwie dla turystów

Podczas dwudniowej wizyty w Warszawie Dyrektor Generalny Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki (ONTT) Abdellatif Hmam i prezes Federacji Tunezyjskich Biur Podróży (FTAV) Mohammed Ali Toumi spotkali się z dziennikarzami i branżą turystyczną.

Na spotkaniu byli obecni także Ambasador Tunezji w Polsce JE Slim Ben Jafaâr i Dyrektor ONTT w Warszawie Ahmed Meddeb. Przedstawiciele Tunezji na wstępie zapewnili, że bezpieczeństwo turystów jest obecnie priorytetem tunezyjskiego rządu i podejmowane są radykalne kroki mające na celu jego podniesienie.

Tematem konferencji było przedstawienie aktualnej sytuacji w kraju będącym ulubioną wakacyjną destynacją Polaków, środków podjętych w celu ochrony bezpieczeństwa turystów oraz zapobieżenia kolejnym aktom terrorystycznym. Zamach w tunezyjskim kurorcie Sousse wstrząsnął międzynarodową opinią publiczną, ale przede wszystkim samą Tunezją, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się sezonu turystycznego. Tunezja, uznawana za nadzieję demokracji w swoim regionie, musi obecnie stawić czoła międzynarodowemu zagrożeniu i siłom, które starają się, poprzez uderzenie w turystykę, zdestabilizować ten kraj gospodarczo.

W tunezyjskiej branży turystycznej pracuje 420 tys. ludzi. Turystyka stanowi 7% udział w PKB kraju. Po zamachach do Tunezji przyjechało około 200 tys. gości mniej, nie skorzystali z około 2 milionów noclegów. Przełożyło się to na stratę co najmniej 450 mln euro.

Rząd, siły bezpieczeństwa oraz branża turystyczna robi wszystko, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo. Wzmocniona jest ochrona lotnisk oraz tras i transportów turystycznych. Ponad 1,5 tysiąca policjantów czuwa nad bezpieczeństwem hoteli i plaż. Opracowywane są procedury bezpieczeństwa w miejscach turystycznych, muzeach i wykopaliskach archeologicznych. Wojsko, gwardia narodowa i oddziały antyterrorystyczne likwidują pojawiające się zagrożenia. W ostatnich dniach w dwu miejscowościach unieszkodliwiono 8 terrorystów, w tym ich niebezpiecznych przywódców. Budowany jest mur na granicy z Libią, aby uniemożliwić stamtąd przemyt broni i terrorystów.

Dyrektor Generalny ONTT Abdellatif Hmam podkreślił, że przesłaniem przyjazdu przedstawicieli Tunezji do Polski jest przyjaźń i zaufanie. Podkreślił, że jest to pierwszy kraj do którego przybyli, aby przedstawić sytuację i działania władz na rzecz bezpieczeństwa zagranicznych gości.

Tunezja  jest jednym z głównych kierunków wakacyjnych podróży Polaków. Rekordowy pod tym względem był rok 2008 z ponad 200 tysiącami polskich gości. Po spadku ich liczby w związku z kryzysem gospodarczym oraz tunezyjską rewolucją w roku 2011, rok ubiegły zamknął się liczba 107 tys. turystów z Polski. W 2015 początkowo ich liczba rosła, spodziewano się że przekroczy w br. 150 tys. Jednak zamachy terrorystyczne w muzeum Bardo w Tunisie i na plaży w Sousse spowodowały załamanie rynku turystyki przyjazdowej. Wielu turystów polskich przebywających w Tunezji w dniu zamachu w Sousse nie skorzystało z możliwości wcześniejszego powrotu do kraju i zostało do końca opłaconych pobytów.

– Jesteśmy im za to wdzięczni, podobnie jak ponad 20 tys. gości z Polski, którzy już odwiedzili w br. nasz kraj i nadal do niego przybywają. Pozostajemy krajem otwartym, gościnnym, którego ogromna większość obywateli kocha odwiedzających go cudzoziemców – powiedział Dyrektor Generalny ONTT Abdellatif Hmam.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz