Kierunki

Kopalnia Soli Wieliczka bezpiecznym miejscem na wycieczkę

kopalnia soli wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z najbardziej znanych atrakcji na świecie. Sprawdziliśmy – w czasie pandemii jej zwiedzanie jest dobrze zorganizowane i bezpieczne.

Kopalnia Soli Wieliczka wróciła do działania, a nowe, zapewniające bezpieczeństwo zasady zwiedzania, nie są uciążliwe dla turystów. Kopalnia wprowadziła specjalne procedury zachowania czystości – w tym częste dezynfekowanie klamek, poręczy, parapetów, ławek i innych miejsc oraz urządzeń, z którymi mają kontakt goście i pracownicy. Otwarta jest Trasa Turystyczna, Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże” i podziemne Uzdrowisko a także możliwy jest nocleg w Komorze Słowackiego 125 m pod ziemią. Na powierzchni działają Tężnie Solankowe a czterogwiazdkowy hotel Grand Sal przyjmuje gości. Grupy zwiedzających są mniej liczne i schodzą pod ziemię w większych odstępach, a podczas wycieczki turyści muszą mieć na sobie maseczki lub przyłbice. Przy wejściu na teren Kopalni przybywającym mierzy się temperaturę i są ustawione stanowiska do dezynfekcji rąk.

kopalnia soli wieliczka

Na Trasie Turystycznej można podziwiać potężne solne komory, solankowe jeziora, przepiękne podziemne konstrukcje i niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi, dzięki której Kopalnia Soli Wieliczka jest rozpoznawalna na całym świecie. Są tu audiowizualne prezentacje przybliżające jak wyglądała praca pod ziemią, można posłuchać muzyki klasycznej w niezwykłym otoczeniu i zachwycić się kunsztem artystów tworzących unikalne solne rzeźby. Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka nie wymaga ponadprzeciętnej kondycji fizycznej, ale warto pamiętać, że na trasie do pokonania jest ponad kilkaset stopni w dół. Podczas 2 godzin zwiedzania przemierza się około 3 km podziemnych korytarzy na głębokości od 64 do 135 metrów głębokości. Do kopalni schodzi się po 380 stopniach na poziom I (64 m), a na powierzchnię wyjeżdża się windą górniczą z poziomu III (135 m).

kopalnia soli wieliczka

Według legendy Święta Kinga, córka króla Węgier Beli IV, wychodząc za mąż za polskiego króla Bolesława Wstydliwego, miała wnieść w posagu sól węgierską. By przenieść złoża, wrzuciła pierścień do szybu w kopalni soli na terenie dzisiejszej Rumunii – najprawdopodobniej chodzi o dzisiejszą kopalnię w Turdzie. W cudowny sposób klejnot odnalazł się w Wieliczce wraz pokładami drogocennej soli. Kopalnia Soli Wieliczka jest najbardziej znaną polską kopalnią na świecie. Złoża solne w tym miejscu powstały około 14 milionów lat temu. A pierwsze ślady produkcji soli na terenie Wieliczki należą do najstarszych w Europie i pochodzą z epoki neolitu, czyli sprzed 6 tysięcy lat. 

O tym, że jest to miejsce naprawdę wyjątkowe, świadczy choćby fakt, że w 1978 roku, podczas tworzenia pierwszej listy Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO, wpisano na nią właśnie Kopalnię Soli Wieliczka jako jeden z 2 obiektów z Polski i jeden spośród 12 z całego świata. Historia kopalni sięga ponad 700 lat. Pierwsi turyści docierali tu już w XVI wieku, a solne podziemia odwiedził Mikołaj Kopernik, co upamiętnia solny pomnik astronoma.

kopalnia soli wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka liczy 9 poziomów i sięga na głębokość 327 metrów. Bez względu na porę roku, w Kopalni Soli w Wieliczce zawsze jest ta sama stała temperatura powietrza – między 16 a 18 stopni. W podziemiach panuje unikalny mikroklimat – niemal całkowity brak bakterii, wysoka wilgotność powietrza i duża zawartość chlorku sodu. Dlatego pod ziemią funkcjonuje Uzdrowisko, do którego można przyjechać na dłuższe pobyty lub krótsze, 1-3 dniowe, bez skierowania. W położonych na głębokości 135 m leczniczych komorach Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich leczy się schorzenia dróg oddechowych, w tym astmę oskrzelową, nawracające infekcje nosa, zatok, gardła i alergie. Zaś na powierzchni stworzono zbawienne dla zdrowia tężnie, w których można wypocząć w mgiełce solanki spływającej z tarniny.

kopalnia soli wieliczka

Perłą w koronie Kopalni jest Kaplica Św. Kingi. Blask kryształowych żyrandoli oświetla wykonane z wielką pieczołowitością rzeźby z soli. Kaplica Św. Kingi ma doskonałą akustykę, dlatego tak pięknie brzmi muzyka podczas mszy i koncertów, na które przyjeżdżają tu prawdziwe gwiazdy, jak choćby Nigel Kennedy. Największy zachwyt odwiedzających kaplicę budzą solne żyrandole. Na największy z nich złożyło się ponad 2,5 tys. solnych kryształów. W podzięce za kanonizację w 1999 roku patronki złóż soli, św. Kingi, w wielickiej kaplicy powstał pomnik Jana Pawła II wykonany z soli.

kopalnia soli wieliczka

Po zwiedzaniu warto wybrać się na obiad do podziemnej restauracji w komorze Budryka. Potrawy ze świeżych składników nie tylko podaje się, ale również przygotowuje na głębokości 123 metrów. W takim mikroklimacie smakują wyjątkowo smacznie.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.