Transport

Kraków wprowadza udogodnienia dla autokarów

Od nowego sezonu turystycznego Kraków planuje wprowadzić udogodnienia dla autobusów turystycznych. Mają zostać dopuszczone do ruchu m.in. na buspasach.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotował szereg propozycji zmian w zakresie poruszania się autobusów turystycznych po Krakowie. Mają one za zadanie ułatwić poruszanie się takich pojazdów z turystami po mieście. Na wielu tabliczkach w centrum miasta przy znakach zakazu i nakazu zostanie dodana treść „nie dotyczy autobusów turystycznych”. Tak stanie się m.in. na Pawiej, Krakowskiej, Dietla, Karmelickiej, Podgórskiej, Krupniczej czy św. Sebastiana. Dodatkowo, na wyznaczonych na niektórych ulicach buspasach (bez wspólnych pasów dla autobusów i tramwajów) zostaną dopuszczone autobusy turystyczne.

Opracowane przez ZIKIT propozycje zmian organizacji ruchu czekają obecnie na opinię Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji.

Nic dziwnego, że Kraków dba o komfort turystów. Według opublikowanego w ostatni czwartek raportu w 2014 r. Kraków odwiedziło 9 900 000 gości. Z tego 7 250 000 to goście z kraju (o 550 000 więcej niż w 2013 r.), a 2 650 000 goście zagraniczni (o 100 000 więcej niż w 2013 r.). Wagę tej informacji docenił prezydent Jacek Majchrowski.

– Zawsze uważałem, że turystyka to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki Krakowa, którą trzeba rozwijać. Około 20 procent mieszkańców naszego miasta żyje z tego, że ktoś tutaj przyjedzie i zostawi swoje pieniądze – powiedział wybrany właśnie na czwartą kadencję prezydent Majchrowski.

To, że co piąty krakowianin żyje z turystyki to jedno, a to, że Kraków nie jest najłatwiejszym miejscem do poruszania się, zwłaszcza w najwyższym sezonie turystycznym to inna sprawa. Dlatego trzeba pracować nad tym, by utrzymał się widoczny w raporcie trend, że ponad 90 % gości, którzy odwiedzają Kraków deklaruje, że poleci nasze miasto swoim znajomych a większość z nich zamierza także przyjechać po raz kolejny.

Podczas pobytu w Krakowie goście wydali 4 500 000 000 zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu). Goście zagraniczni wydawali średnio 846 zł na osobę, a goście krajowi 310 zł na osobę. Tym bardziej warto dbać, by czuli się komfortowo. A biorąc pod uwagę, że jeśli chodzi o wybór środków transportu goście zagraniczni w większości przylatywali samolotem (53,30%), a krajowi przyjeżdżali samochodem (45,20%). Rozwiązania dla autokarów turystycznych to nie jedyna rzecz o jaką powinni zadbać w nadchodzącym sezonie turystycznym włodarze miasta.

fot. Stary Rynek w Krakowie/yochim

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz