Kierunki

Kto zarobi na monetach z fontanny di Trevi?

Każdego roku turyści wrzucają do Fontanny di Trevi monety warte milion euro.

O prawo do monet wrzucanych do najsłynniejszej fontanny w Wiecznym Mieście spiera się miasto i Caritas, który chce żeby pieniądze wspierały biednych. Tysiące turystów, każdego dnia odwiedzających słynny zabytek, tradycyjnie wrzucają do wody monety. Na przestrzeni roku zbiera się z tego milion euro.

Wcześniej monety były wyławiane nielegalnie przez złodziei, pod osłoną nocy. A od kilku lat przekazywane są na konto Caritas. Przeznaczane są na działalność dobroczynną, pomoc dla chorych, biednych i bezdomnych. W ostatnich miesiącach turyści z całego świata wrzucają znacznie więcej monet, zachwyceni widokiem barokowej fontanny, która odzyskała blask po długotrwałym remoncie. I właśnie teraz pod znakiem zapytania stanęła przyszłość wygasającej wkrótce umowy w sprawie monet z fontanny di Trevi, stanowiących istotne wsparcie dla działalności charytatywnej. Władze Rzymu chciałyby mieć pełne prawo do tych pieniędzy, bo widzą w nich dodatkowe źródło finansowania, na przykład dla remontu dróg i ulic czy innych wydatków.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.