Kierunki

Kwarantanna w UK dla przyjeżdżających z Polski i Turcji

kwarantanna w uk

Od godziny 04:00 w sobotę obowiązuje kwarantanna w UK dla przybywających z Polski i Turcji. Podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z tych krajów będą musieli izolować się przez 14 dni.

Kwarantanna w UK dla Polski została wprowadzona w czwartek, 1 października po południu. Wynika to ze znacznego wzrostu wskaźnika infekcji. W Polsce to 25,9 przypadków koronawirusa na 100 000 osób, w porównaniu z 15,6.

– Dane z Polski pokazały, że pozytywny wynik testu prawie się podwoił, zwiększając się z 3,9% do 5,8% wraz z szybkim wzrostem tygodniowych przypadków – powiedział sekretarz transportu Grant Shapps ogłaszając zmiany.

Jak wygląda kwarantanna w UK? W przypadku przyjazdu z Polski i braku objawów tylko osoba przyjeżdżająca musi poddać się samoizolacji, współmieszkańcy nie mają takiego obowiązku. W przypadku, gdy osoba przyjeżdżająca wykazuje objawy kwarantannie muszą poddać się wszyscy domownicy.

 izolacja i osoby podróżującej i domowników – w przypadku przyjazdu z objawami i bez.

Będą również surowsze grzywny dla tych, którzy nie poddają się izolacji – do maksymalnie 10 000 funtów w Anglii. Wielka Brytania zarejestrowała dziś dalsze 6914 przypadków koronawirusa i 59 zgonów.

Które kraje znajdują się na liście kwarantanny w Wielkiej Brytanii?

Ogłoszono również, że grzywny za pierwsze wykroczenie polegające na braku samoizolacji, gdy jest to wymagane, zaczną się od 1000 GBP, a następnie wzrosną do 2000 GBP, następnie 4000 GBP i do maksymalnie 10000 GBP w Anglii. Górny limit powtarzających się wykroczeń wynosił poprzednio 3200 GBP. Podwyżka kar będzie obowiązywać od piątku.

fot: wikimedia commons

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.