Kierunki

Litewskie Pomorze i Kraj Niemna

Z Litwy Polacy najlepiej znają Wilno i tam też najchętniej podróżują, co nie dziwi bo przecież przez kilka stuleci było ono obok Krakowa, a później Warszawy, jedną z dwóch stolic Pierwszej Rzeczypospolitej. Czasami odwiedzają nadniemeńskie uzdrowiska, czy wpadają do Kowna.

Ale sąsiadująca z Polską Litwa ma sporo więcej do zaoferowania o czym przekonywali polskich dziennikarzy i branżę turystyczną przedstawiciele litewskiej turystyki na spotkaniu prasowym w w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie. Wysłuchaliśmy multimedialnej prezentacji o regionie nadniemeńskim i litewskim Pomorzu z Kłajpedą, Pałągą, Kretyngą i Mierzeją Kurońską. Wzięliśmy też udział w niewielkim workshopie, oraz mieliśmy okazję spróbować litewskich przysmaków; wspaniałego chleba, serów i wędlin a także słodyczy oraz trunków.

Gości przywitał, po polsku i litewsku J.E. Ambasador Litwy w Polsce, Pan Šarūnas Adomavičius. Podkreślił, że turystyka jest ważnym elementem naszych wzajemnych stosunków. Wyraził zadowolenie, że liczba polskich turystów odwiedzających Litwę wzrosła w ciągu minionych dwu lat o 15%.
Ambasador mówił także o coraz większej liczbie połączeń lotniczych i autobusowych pomiędzy Polską a Litwą oraz o oczekiwanym otwarciu połączenia promowego Kłajpedy ze Świnoujściem.
Poinformował też, że rok 2018 będzie bardzo ważny dla Litwy, która obchodzić będzie setną rocznice odbudowania niepodległej państwowości. Z tej okazji odbędzie się na Litwie wiele imprez kulturalnych i religijnych. Do Wilna przyjedzie papież Franciszek. Litewski kościół katolicki przygotowuje z tej okazji specjalną trasę pielgrzymkową. Wydarzenie to na pewno przyciągnie wielu pielgrzymów z Polski.

Mariampol – Stolica Kultury Litwy 2018
Inną religijną okazją do odwiedzenia Litwy będzie też 20-lecie beatyfikacji arcybiskupa Jerzego Matulewicza (Jurgisa Matulevičiusa) przez papieża Jana Pawła II. Grób oraz muzeum Jurgisa Matulevičiusa znajduje się w klasztorze marianów w Mariampolu. Powodów odwiedzenia Mariampola, niewielkiego miasta w pobliżu granicy z Polską będzie w przyszłym roku więcej, bowiem Mariampol będzie w 2018 roku kulturalną stolicą Litwy. Uroczystość otwarcie 20.01.2018 r. Z tej okazji miasto będące stolicą litewskiej Suwalszczyzny, przygotowało bogaty program, wydrukowany także w języku polskim. W Mariampolu jest bazylika św. Michała Archanioła oraz klasztor marianów a takze kilka innych zabytków. Wytyczono tu kilka ciekawych szlaków: „Ścieżkę sakralną”, „Drogę odrodzenia narodowego”, „Twórcy Mariampola narodowości żydowskiej”, oraz szlak „Mallony: Mariampol – Londyn – Nowy Jork” – dzieł sztuki zdobiących fasady budynków miejskich, jakie powstały w trakcie organizowanych od 2014 roku sympozjów architektury.

Nadniemeńskie uzdrowiska
Na Litwie można znaleźć o wiele więcej ciekawych miasteczek i miejsc, które warto odwiedzić ze względu na ciekawe zabytki, miejsca wydarzeń historycznych, wielkoksiążęce zamki, magnackie pałace i szlacheckie dwory oraz zabytkowe kościoły. Można tu też wypoczywać czy też leczyć się w znanych uzdrowiskach takich jak Druskieniki, Birsztany czy Olita.
W Druskiennikach w ub. roku padł rekord: odwiedziło je 330 tys. turystów i kuracjuszy. Aktualnie w uzdrowisku jest 8,5 tys. miejsc noclegowych dla gości. Nowością jest m. in. Podwodny Świat, „odwrócony dom” oraz nowe restauracje na brzegu jeziora, serwujące owoce morza.
Birsztany nad Niemnem, jedno z najbardziej kameralnych litewskich uzdrowisk, obchodzi 45 lat istnienia. Dysponuje 750 pokojami dla gości oraz ponad 150. różnymi zabiegami leczniczymi, z których korzysta ponad 80 tys. osób rocznie.

Szampańskie miasto smaków
Położone w zakolach Niemna kolejne uzdrowiskowe miasto Olita (Alytus) tonie w zieleni. To miejsce dosłownie szampańskiej zabawy, bowiem mieści się tu zakład produkujący wina musujące i inne, mocniejsze trunki. Z ich produkcją można zapoznać się w trakcie zwiedzania fabryki, zakończonego degustacją. W otaczających lasach żyją łosie, sarny, dziki i inna zwierzyna.
Sporo uwagi poświęca się w Olicie turystyce aktywnej. Jest tu park rozrywki „Tarzanija” oraz ośrodki sportowe. Jest najlepsza w kraju pływalnia olimpijska oraz możliwość lotów balonami. W 2016 r. oddany został do użytku most pieszo-rowerowy, najwyższy (32 m) na Litwie, o długości 260 m, zbudowany na podporach dawnego mostu kolejowego.
Olita to także miasto smaków. Powstały nowe restauracje z plackami ziemniaczanymi i innymi potrawami narodowymi. W restauracji „Dzukijski Dwór” można zjeść kibiny oraz babkę ziemniaczaną na liściach chrzanu.

Sport i dobre jedzenie
Litewskie Pomorze rozciąga się od granicy z należącym do Rosji Obwodem Kaliningradzkim – po granicę z Łotwą. Słynie m.in. z nadmorskich wydm na Mierzei Kurońskiej, dochodzących do 60 m wysokości.
Kłajpeda – główny port litewski – będzie w 2018 roku Europejskim Miastem Sportu. Sportowcy i amatorzy turystyki aktywnej będą mogli korzystać z różnych rodzajów sportów wodnych, zagrać w golfa na 18 dołkowym polu, wziąć udział w biegach na orientację czy zawodach rowerowych – Pomorski Szlak Rowerowy ma długość 200 km. Do dyspozycji są loty widokowe, skoki ze spadochronem, paralotnie. Sporo jest aktywnych rozrywek rodzinnych. W Dino Parku jest m.in. 40 ruchomych dinozaurów. Poruszanie się po miejscowościach nad Zalewem Kurońskim ułatwiają 4 szybkie tramwaje wodne.

Z nowości: w Kłajpedzie otwarto po rekonstrukcji akwarium w Muzeum Morza oraz Muzeum II wojny światowej w Baterii artyleryjskiej Memel (niemiecka nazwa Kłajpedy) Nord – jedynej tego rodzaju na Litwie. Zrekonstruowano też browar Švyturys, organizowane jest jego zwiedzanie z degustacjami. Można tu łączyć biznes z wypoczynkiem – w Kłajpedzie wśród kilku sal konferencyjnych, jedna znajduje się w miejscowym delfinarium. W Kretyndze można będzie zwiedzać tamtejszy klasztor.

W Połądze jest ponad 50 restauracji serwujących głównie ryby, także starolitewskie zupy rybne. W ofercie są też programy edukacyjne: gotowania zupy rybnej i wypieku chleba itp. W tej letniej stolicy Litwy, w dawnym pałacu Tyszkiewiczów mieści się jedno z najciekawszych muzeów bursztynu na świecie. W Połądze w roku przyszłym otwarty zostanie park wakeboardowy. Innymi nowościami w Połądze są m.in. letni park, Dom Iluzji Eureka, basen miejski ze SPA oraz zrekonstruowana aleja Tyszkiewicza.

SONY DSC

Niemen w Druskienikach fot. Ala Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.