Kierunki

Litwa bez kwarantanny

Podróżni przybywający na Litwę z 24 krajów europejskich po przyjeździe nie będą podlegali 14-dniowemu okresowi kwarantanny.

Ograniczenia zostały zniesione dla obywateli i rezydentów krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, którzy przybywają z jednego z tych krajów, o ile w ciągu ostatnich 14 dni zachorowalność na COVID-19 wynosiła tam mniej niż 15 przypadków na 100 000 mieszkańców. Zarządzenie, podpisane przez dowódcę krajowego zarządzania kryzysowego, Ministra Zdrowia Aurelijusa Verygę, wchodzi w życie 1 czerwca 2020.

15 maja 2020 rząd litewski zniósł ograniczenia dotyczące wjazdu obywateli oraz rezydentów Łotwy i Estonii.

– Ten ruch, polegający na utworzeniu „Baltic Travel Bubble”, okazał się sukcesem i nie miał wpływu na wzrost wskaźników zakażeń w żadnym z trzech krajów. Teraz Litwa otwiera swoje granice zarówno dla osób podróżujących służbowo, jak i dla turystów z krajów, uznanych przez rząd litewski za bezpieczne epidemiologicznie – powiedział Dalius Morkvėnas, dyrektor Lithuania Travel.

„Bezpieczne” państwa i te z zakazem

Obecnie lista „bezpiecznych” państw obejmuje Austrię, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Liechtenstein, Luksemburg, Łotwę, Holandię, Niemcy, Norwegię, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry, Włochy i Szwajcarię.

Podróżni przybywający z Irlandii, Malty i Hiszpanii (gdzie wskaźnik zakażeń wynosi więcej niż 15, ale mniej niż 25 przypadków na 100 000 mieszkańców) mogą wjechać na Litwę, ale będą podlegać obowiązkowemu 14-dniowemu okresowi samoizolacji.

Nadal obowiązuje zakaz przyjazdów z Belgii, Szwecji, Portugalii i Wielkiej Brytanii, gdzie liczba przypadków COVID-19 przekracza 25 na 100 000 mieszkańców. Obywateli Litwy, powracających z tych krajów, zakaz nie dotyczy.

Zrewidowana lista państw, dla których są otwarte litewskie granice, będzie publikowana w każdy poniedziałek przez dowódcę krajowego zarządzania kryzysowego.

Polecimy

Litwa wznawia również regularne loty na Łotwę, do Estonii, Niemiec, Norwegii i Holandii. W nadchodzącym tygodniu planuje się wznowienie lotów do Danii i Finlandii.

Na terenie Litwy nie obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy na zewnątrz; hotele, kawiarnie, restauracje i inne lokale są otwarte; zezwolono na organizację imprez na zewnątrz i wewnątrz budynków (z ograniczeniem liczby widzów). Zasady kwarantanny obowiązują do 16 czerwca. Zaktualizowane wytyczne można znaleźć na: https://koronastop.lrv.lt/en/quarantine-announced-throughout-the-territory-of-the-republic-of-lithuania-attached-resolution-1.

– Litwa jest krajem o wyjątkowo niskiej gęstości zaludnienia, a atrakcje turystyczne nie są skupione w jednym mieście, dlatego nawet w najciekawszych miejscach nigdy nie ma dużego tłoku. Jestem pewien, że w tym roku Litwa może zaoferować taki rodzaj spokojnego i zdrowego wypoczynku, łączącego odkrywanie cennych przyrodniczo miejsc z turystyką kulturową, na który zasługuje i za którym tęskni wiele osób na całym świecie – mówi Dalius Morkvėnas, dyrektor zarządzający Lithuania Travel.

Więcej na: https://www.lithuania.travel/pl/

Fot.: www.lithuania.travel/

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.