Wydarzenia w Turystyce

Liverpool. Polish Heritage Day

W najbardziej prestiżowej lokalizacji – wiktoriańskim Saint George Hall odbyła się w Liverpoolu pierwsza edycja Polish Heritage Day. Polacy i Brytyjczycy wspólnie rozmawiali o historii.

– Polacy są jedną z najbardziej widocznych grup etnicznych w Liverpoolu, jednak nasza wspólna historia wcale nie zaczęła się po 2004 roku i wejściu Polski do Unii Europejskiej – mówi Gosia McKane, przewodnicząca organizacji Merseyside Polonia, organizatora Polish Heritage Day. – Pierwsi polscy emigranci osiedlili się tu już na początku XIX wieku. A największą „polską rewolucję” przeżył Liverpool w czasie II Wojny Światowej, gdy lotnicy ze słynnych dywizjonów 300 i 303 chronili niebo nad największym portem brytyjskiej marynarki wojennej, stacjonując w pobliżu. Po wojnie w odbudowę zniszczonego miasta ogromny wkład włożyli polscy architekci.

Polacy i Brytyjczycy usiedli razem w gmachu wiktoriańskiego Saint George Hall – pamiątce z czasów, gdy Liverpool był bramą Wielkiej Brytanii do Ameryki, Indii i Dalekiego Wschodu, by posłuchać opowieści o losach Polaków na brytyjskiej ziemi. John Bowen, wnuk brawurowego lotnika sierżanta Jana Kobieli opowiedział o życiu swego dziadka, który po wojnie zdecydował się zostać w Wielkiej Brytanii. Zgromadzeni usłyszeli też historię Jakuba Gościnnego, który przyjechał do Liverpoolu jako 19-latek w 2008 roku i Anny Key, pierwszej Polki, która wygrała wybory do rady miasta, z ramienia Partii Zielonych.

Celem spotkania była integracja lokalnej polsko-brytyjskiej społeczności i promocja polskiej turystyki przyjazdowej. Temu celowi służył quiz, gdzie mieszane zespoły rywalizowały ze sobą w konkursie na temat wiedzy o Polsce i Liverpoolu. Na miejscu można się było zapoznać z publikacjami przygotowanymi przez Polską Organizację Turystyczną.
Gościem honorowym Polish Heritage Day w Liverpoolu był polski konsul Mirosław Sycz.

Gosia McKane udziela wywiadu portalowi turystyka24.tv

Spotkanie w St. George Hall łączyło nie tylko Polaków i Brytyjczyków, ale i różne pokolenia emigrantów.

Gosia McKane, przewodnicząca Merseyside Polonia

Cover photo.: Mirosław Sycz, Gosia McKane i Anna Key odsłaniają baner przypominający najważniejsze daty dla Polaków w Liverpoolu

O autorze

Sergiusz Pinkwart

Dziennikarz, podróżnik, pisarz.
Z wykształcenia muzyk klasyczny. Był szefem działu zagranicznego w magazynach Viva!, Gala i miesięczniku PANI. Autor kilkunastu książek, m.in. „Gambia. Kraina uśmiechu”, „Cień Kilimandżaro”, „Tata reporter” dla wydawnictw National Geographic, Albatros i Akapit-Press. Współpracuje z Polskim Radiem, TVP2 i TVN24. Jest przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Warszawie.