Kierunki

Liverpool w czerwonej strefie – jakie będą ograniczenia?

Liverpool

Boris Johnson ogłosił, że Liverpool będzie od środy w strefie najwyższych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się Covid19.

Według nowego, trójpoziomowego podziału, Liverpool i hrabstwo Merseyside znajdują się w strefie największych ograniczeń. W nowym systemie różne części kraju zostaną podzielone na „średnie”, „wysokie” lub „bardzo wysokie” lokalne obszary alertów koronawirusa.

W obszarze „bardzo wysokiego” ryzyka puby, bary i punkty bukmacherskie zostaną zamknięte. Tak stanie się w regionie Merseyside od środy. Wszystkie sklepy, szkoły i uniwersytety pozostaną otwarte. Restauracje mogą nadal prowadzić działalność. Puby mogą działać jeśli są częścią restauracji lub podają jedzenie. Spotykanie się z osobami poza jednego gospodarstwa domowego będzie zabronione zarówno w pomieszczeniach jak i ogrodach prywatnych.

Kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski do Wielkiej Brytanii – zasady

Rząd opublikował codzienne dane dotyczące koronawirusa, ogłaszając w poniedziałek dalsze 13972 potwierdzone przypadki. Najgorzej jest w Merseyside. Dlatego Liverpool zostanie objęty nowymi, ostrymi środkami, które mają powstrzymać rosnącą liczbę przypadków koronawirusa w regionie. Aglomeracja jest jedną z najbardziej dotkniętych nowymi zachorowaniami w całej Europie.

Dzisiejszego popołudnia w przemówieniu przed Parlamentem premier Boris Johnson potwierdził, że region Liverpoolu zostanie objęty najsurowszymi środkami w Wielkiej Brytanii. Liverpool został sklasyfikowany w kategorii „bardzo wysokie zagrożenie” lub „poziom trzeci”.

– Liczba przypadków wzrosła czterokrotnie, więcej osób przebywa w szpitalu niż w marcu, liczba zgonów już rośnie. Nie możemy wrócić do blokady narodowej, więc zastosowaliśmy wyważone podejście, aby szkoły i gospodarka pozostały otwarte – powiedział Boris Johnson.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.