Transport

LOT-em do Bejrutu

LOT zainaugurował połączenie z Lotniska Chopina w Warszawie do Bejrutu. Rozkład połączeń jest tak zaplanowany, by zapewnić dogodne przesiadki dla pasażerów z całego regionu Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej.

W czerwcu, wrześniu i październiku rejsy będą się odbywały cztery razy w tygodniu, a w lipcu i sierpniu pięć razy. Połączenia będą wykonywane m.in. samolotem Embraer 195, który w zależności od wersji posiada na pokładzie od 112 do 118 miejsc dla pasażerów.

– To kierunek dla nas niezwykle istotny. Z roku na rok obserwujemy zwiększającą się wymianę handlową między Polską, Unią Europejską a Libanem. Ponadto widzimy ogromny potencjał w sprzedaży wyjazdów zorganizowanych. Potwierdza się to w statystykach sprzedanych biletów, ok. 25 proc. wszystkich rezerwacji to rezerwacje grupowe. Turystykę pielgrzymkową napędza m.in. fakt, że Watykan po 12 latach przerwy spowodowanej kwestiami bezpieczeństwa umieścił Liban w wykazie miejsc pielgrzymkowych i turystyki religijnej na rok 2019. Watykan umieszcza na takiej liście co roku jedynie 20 krajów, które mają być celem turystyki religijnej z całego świata. W związku z tym potencjał na ruch grupowy może znacząco wzrosnąć – powiedział Rafał Milczarski, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Nowe połączenie LOT-u kierowane jest dla ruchu turystycznego i biznesowego. Liban charakteryzuje się na tle państw regionu stabilną sytuacją polityczno-ekonomiczną.

Liczba podróży Polaków do Libanu od kilku lat systematycznie wzrasta i w 2017 r. przekroczyła 4,7 tys. Uruchomienie bezpośredniego połączenia pomiędzy Warszawą a Bejrutem, z pewnością pozytywnie wpłynie na wzmocnienie tego trendu i wzmożenie wymiany turystycznej pomiędzy Polską a Libanem a Bejrut, zwany „Paryżem Bliskiego Wschodu”, stanie się jeszcze bardziej popularnym kierunkiem wyjazdowym Polaków.

Według oficjalnych libańskich danych, tylko w 2018 roku do tego kraju przyjechało prawie pół miliona turystów. Polacy przylatujący do Libanu pieczątkę wjazdową otrzymują na lotnisku.

Lot na tej trasie trwa ok. 3 i pół godziny. Samolot startuje z Lotniska Chopina o godz. 22:30, żeby lądować na lotnisku w Bejrucie o godz. 2:55 czasu lokalnego. Rejs powrotny rozpoczyna się o godz. 3:50 lokalnego czasu z przewidywaną godziną lądowania na Lotnisku Chopina o godz. 6:30.

Rozkład został skonstruowany w ten sposób, żeby umożliwić dogodny czas przesiadek w Warszawie w drodze do portów w Europie Zachodniej, Północnej i na Bałkanach. LOT upatruje swoją szansę w ograniczonej obecnie ofercie rejsów innych przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej do Libanu.

Bilety na rejsy na trasie Warszawa – Bejrut są dostępne we wszystkich kanałach sprzedaży, miedzy innymi na stronie lot.com.

 

Zdjęcia: materiały prasowe

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.