Kierunki

Lubuskie – kraina jezior

Lubuskie jest często nazywane krainą 500 jezior. Jest ich jeszcze więcej, bo około 600. Zajmują powierzchnię ponad 13 tys. hektarów, czyli ponad 9 proc. całego regionu. Z lubuskich jezior można dopłynąć aż do Bałtyku i dalej…

Mamy siedem parków krajobrazowych, 64 rezerwaty przyrody i z uwagi na to, że region jest zdrowy i czysty, niezwykłe gatunki roślin oraz zwierząt. W naszych jeziorach występuje aż 50 gatunków ryb spośród 80 w całej Polsce. Można smakować ryby, wędrować naszymi lasami, ale również pływać przepięknymi jeziorami. A do tego można się poczuć jak w bajce, zwiedzając pałace, zamki i dwory mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Coraz czystsze jeziora lubuskiego stają się rajem dla wędkarzy. Przekonuje o tym Łukasz Cieślik, ichtiolog, przyrodnik i ekolog: – Specyfika i wyjątkowość jezior województwa lubuskiego wynika przede wszystkim z ich ukształtowania. O Lubuskiem coraz częściej słychać nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jako o wędkarskim eldorado. Również płetwonurkowie znajdą tu miejsce dla siebie, chociażby pod względem głębokości wód.

Płetwonurek i miłośnik sportów wodnych Piotr Raginia swoje wymarzone miejsce na ziemi znalazł w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. – Woda w jeziorze jest bardzo czysta, jest przepiękny pas litoralu, czyli strefa przybrzeżna, gdzie mamy bardzo dużo ryb. Jedna z najpiękniejszych roślin, która tu występuje, to osoka, aloesowata roślina podobna do kaktusa. Biorąc kajak lub łódkę możemy stąd dopłynąć do Bałtyku. Mówimy na to miejsce „Lubuskie Mazury”, ponieważ jezioro Lipie łączy się z jeziorem Słowa i potem, przepięknym kanałem, z jeziorem Osiek Chomętowo. Stamtąd Mierzęcką Strugą możemy dopłynąć do Drawy, Noteci, Warty, Odry, aż do Bałtyku.

– Z dzieciństwa bardzo mile wspominam przepiękne i żeglowne Jezioro Sławskie, które bardzo zyskało jako produkt turystyczny, ponieważ zostały tam wykonane niezwykłe inwestycje i jest niezbędna dla turysty infrastruktura – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. – Jesteśmy regionem ze zdrowym powietrzem. Naszą prawdziwą autostradą jest Odra, również Warta, czyste rzeki, takie jak: Kwisa czy Bóbr. Jest żeglarstwo, kajakarstwo i wędkarstwo.

Jedną z atrakcji Jeziora Sławskiego jest wakepark, wyciąg do pływania na desce. Podobne obiekty są też w Nowej Soli i Kłodawie.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.