Wydarzenia w Turystyce

Madagaskar rozpoczął promocję na polskim rynku

magadaskar w warszawie

Po raz pierwszy w historii przedstawiciel Narodowego Biura Promocji Turystyki Madagaskaru przyjechał do Warszawy na spotkanie z przedstawicielami biur podróży i mediów branżowych. Organizacja uznała Europę Wschodnią za obiecujący rynek.

Jimmy Joharison, dyrektor ds. komunikacji Office National du Tourisme de Madagascar (na zdjęciu), poza Warszawą odwiedzi także: Pragę, Budapeszt, Bukareszt i Sofię. W każdej ze stolic przeprowadzi prezentacje i porozmawia z dziennikarzami i touroperatorami. Madagaskar promuje się na naszym rynku we współpracy z firmą Travel Advance, odpowiedzialną m.in. także za promocję Dubaju i Malty. ONTM nie planuje zakładać w Europie Wschodniej swojego przedstawicielstwa. Założeniem rozpoczętej dziś kampanii promocyjnej jest podwojenie rocznej liczby turystów przyjeżdżających na Madagaskar do 2023 roku.  

Hasłem promocyjnym ONTM jest „Madagascar, Treasure Island”. Madagaskar został uznany przez World Travel Awards za jeden z dziesięciu kierunków, które w 2020 roku będą najbardziej „trendy”. Czwarta pod względem wielkości wyspa świata leżąca na Oceanie Indyjskim u południowych wybrzeży Afryki, jest bardzo atrakcyjna jako kierunek wyjazdów turystycznych. Zamieszkuje go ponad 25 mln ludzi z 18 grup etnicznych. Stolicą jest Antananarivo. Wyspa ma 4800 km linii brzegowej i aż 5 różnych stref klimatycznych. Jej bogactwem jest przyroda z licznymi rzadkimi, a także endemicznymi, gatunkami flory i fauny, m.in. lemurów, baobabów, orchidei, ptaków. Madagaskar proponuje gościom również różnorodne formy turystyki aktywnej. Ponad 1600 km tras trekkingowych, tereny dla widokowych wędrówek, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych czy nurkowania. Na turystów czeka szeroka oferta bazy noclegowej na każdą kieszeń. Na Madagaskarze jest jeden hotel 5-gwiazdkowy, 25 obiektów czterogwiazdkowych i 117 niższych kategorii. W najbliższym czasie powstaną nowe inwestycje. Wizy w cenie 35 € turyści otrzymują na lotnisku po przylocie. Nie są wymagane szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym.

Póki co touroperatorzy z Polski napotykają problemy w postaci braku bezpośrednich lotów na Madagaskar. Bez międzylądowania można polecieć na wyspę jedynie z Paryża. Podróż z lotniska Paris-Charles De Gaulle trwa ponad 10 godzin. Możliwe są także loty przez Amsterdam z przesiadką w Nairobi. Połączenia kosztują od 3000 złotych za lot w obie strony. Jednak jak zapewnił w rozmowie z Read&Fly Magazine Jimmy Joharison, dyrektor ds. komunikacji Office National du Tourisme de Madagascar, trwają rozmowy na temat skomunikowania lotniczego Europy Środkowo-Wschodniej z egzotyczną wyspą. Póki co przeloty czarterowe z Polski oferuje Itaka na lotnisko na wyspie Nosy Be. Sądząc jednak z zainteresowania touroperatorów spotkaniem zorganizowanym przez Narodowe Biuro Promocji Turystyki Madagaskaru, potrzeba stworzenia bezpośrednich połączeń z naszego regionu będzie rosnąć.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.