Kierunki

Malta: 10 najlepszych miejsc nad morzem

Malta jest idealną wyspą, na której można wybrać się na długie spacery nad brzegiem morza, dopłynąć statkiem do jaskiń, wspinać się na pionowe klify lub pozwolić sobie na czysty relaks nad wodą.

Malta jest idealną wyspą, na której można wybrać się na długie spacery nad brzegiem morza, dopłynąć statkiem do jaskiń, wspinać się na pionowe klify lub pozwolić sobie na czysty relaks nad wodą.

Oto lista 10 najlepszych miejsc na nadmorski odpoczynek na Malcie:

1. Wied il-Mielah, Gozo
Wied il-Mielah, nazwany nowym Oknem Azure (Azure Window), znajduje się w pobliżu miasta Għarb, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Gozo. Przypomina on do złudzenia most skalny, który w 2017 r. zawalił się na skutek sztormu. Stopnie po zachodniej stronie Azure Window pozwalają wspiąć się na ścianę klifu. Z Għarb do Wied il-Mielah prowadzi szlak turystyczny.

2. Blue Grotto, Zurrieq
Błękitna Grota, która jest jednym z bardziej popularnych kierunków wycieczkowych na Malcie, dostępna jest tylko z od strony morza. Dopłynąć tam można statkiem turystycznym z zatoki Wied iż-Żurrieq.

3. Paradise Bay, Mellieha
Ta piaszczysto-kamienna plaża przy północnym wybrzeżu Malty jest idealnym miejscem dla osób lubiących gwar i zgiełk.

4. Wied il-Ghasri, Gozo
Wąwóz Wied il-Ghasri położony jest na północnym wybrzeżu Gozo. Ma długość 250 metrów i szerokość od 15 do 30 metrów. Ze względu na odległe położenie i trudną dostępność nie jest on częstym punktem wycieczkowym. Jest za to dobrze znany w świecie płetwonurków – tuż obok znajduje się duża podwodna jaskinia znana jako Jaskinia Katedralna lub Błękitna Kopuła.

5. Wied il-Mixta Cave, Gozo
Jaskinia Mixta położona jest na północnym krańcu Gozo. Nieznacznie góruje nad horyzontem, a z jej wejścia roztacza się widok na Zatokę Ramla.

6. St Peter’s Pool, Marsaxlokk
St Peter’s Pool w Marsaxlokk jest naturalnym, wyrzeźbionym przez morze i wiatr skalnym basenem z krystalicznie czystą wodą, jak też wspaniałym miejscem dla fanów skoków do wody. Do niektórych skał przyczepiono drabinki i liny.

7. Ghar Hanex, Qrendi
Na południowym wybrzeżu Malty znajduje się most skalny Ghar Hanex. Położony w pobliżu megalitycznych świątyń Ħaġar Qim oraz Blue Grotto jest idealnym miejscem na romantyczną kolację lub podziwianie zachodów słońca.

8. San Blas Bay, Gozo
San Blas Bay to plaża z czerwonym piaskiem, dostępna z wioski In-Nadur. Wiedzie do niej wąska droga, której ostatnia część jest wyjątkowo stroma. Miejsce to jest wyjątkowo spokojne i ustronne.

9. Jaskinie Munqar, Zurrieq
Na południowym krańcu wyspy Malta, obok Blue Grotto, znajdują się jaskinie Munqar. Nie jest popularnym miejscem wycieczek, a warto je odwiedzić.

10. Blue Lagoon, Comino
Najbardziej rozpoznawalną zatoką Wysp Maltańskich jest Błękitna Laguna (Blue Lagoon), położona u wybrzeży Comino. Jej turkusowe i krystaliczne wody oraz lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty. Na jej wody można dostać się łodzią turystyczną z wysp Malta i Gozo. Zatoka jest też popularna wśród nurków i amatorów snorkelingu. Przy jednym z nabrzeży zostały zamontowane polery do cumowania mniejszych statków i łodzi.

Fot.: https://www.visitgozo.com

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.