Kierunki Wydarzenia w Turystyce

Malta coraz modniejsza wśród polskich turystów

W warszawskim hotelu Regent odbył się wieczór maltański zorganizowany przez Malta Tourism Authority – turystyczne przedstawicielstwo Malty – dla prasy i przedstawicieli polskiej branży turystycznej. Wzięli w nim udział m.in.: ambasador Malty w Polsce J.E. dr John Paul Grech i dyrektor MTA dr Gavin Gulia.

W warszawskim hotelu Regent odbył się wieczór maltański zorganizowany przez Malta Tourism Authority – turystyczne przedstawicielstwo Malty – dla prasy i przedstawicieli polskiej branży turystycznej. Wzięli w nim udział m.in.: ambasador Malty w Polsce J.E. dr John Paul Grech i dyrektor MTA dr Gavin Gulia.

Przedstawiciele Malty prezentowali walory wyspy. Ambasador mówił o siedmiu tysiącach lat historii wysp, kulturze, zabytkach, wspaniałych krajobrazach i przyrodzie archipelagu oraz znaczeniu sektora turystycznego dla Malty, który stanowi aż 30 procent jej PKB. W 2018 roku Maltę odwiedziło 2,6 mln turystów, o 14,3 proc. więcej niż w roku 2017. Wykupili oni 18,6 mln noclegów, o 12, proc. (2,1 mln) więcej niż rok wcześniej.
Dyrektor Gavin Gulia mówił o współpracy z polską branżą turystyczną oraz znaczeniu, jakie ma informowanie Polaków o atrakcjach Malty przez nasze media.
Głównym i najobszerniejszym punktem programu była ciekawa multimedialna prezentacja Malty, prowadzona przez Emilię Kubik z Travel Advance, reprezentującej w Polsce Malta Tourism Authority, która zaprezentowała najciekawsze i najważniejsze z turystycznego punktu widzenia atrakcje Malty.

Tradycja i współczesność

Poza długą i ciekawą historią wyspy są to wspaniałe – najstarsze w Europie – świątynie megalityczne i barokowe miasta z dawną stolicą Mdiną nazywaną Miastem Milczenia oraz klimatyczną La Valettą. Liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe (m.in. Festiwal Fajerwerków) przyciągają na Maltę szczególnie młodych turystów. Podobnie jak pielgrzymów, ponieważ turystyka pielgrzymkowa do miejsc związanych z początkami chrześcijaństwa jest kolejnym atutem Malty, na której działał m.in. apostoł Paweł. Malta to najbardziej katolickie – po Watykanie – państwo świata, które ma na swoim niewielkim terenie (zaledwie 316 km²), prawie 356 kościołów.

Jan Paweł II pielgrzymował na Maltę dwukrotnie. W stulecie urodzin polskiego papieża odbędą się na Malcie związane z tym jubileuszem uroczystości.
Współczesna turystyka to także aktywny wypoczynek, m.in. nurkowanie, w tym także do wraków, sporty wodne, wspinaczki skalne, rowery itp. Malta została tez uznana za najbardziej przyjazny turystom LGBT kraj w Europie.

Angielski i piłka nożna

Coraz bardziej popularne stają się też kursy językowe na Malcie, na której językiem urzędowym jest angielski. W ubiegłym roku kursantami w prawie 50. szkołach językowych było 4501 Polaków, którzy stanowili 5 proc. wszystkich uczestników kursów językowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na Malcie działa jeden z najstarszych na świecie klubów kibica Manchester United. O rozpoczęciu oficjalnej współpracy piłkarskiego klubu Manchester United i Malty przeczytają Państwo tutaj: https://readandfly.pl/malta-rozpoczela-wspolprace-z-manchesterem-united/

Trochę statystyki

Zdanych statystycznych przedstawionych w trakcie prezentacji wynika, że liczba polskich turystów na Malcie systematycznie rośnie. W 2018 roku Maltę odwiedziło 96 362 gości z Polski, która stała się 6. krajem z największą liczbą turystów wybierających Maltę. Dla porównania, w 2014 roku było ich 34 723. Z uwagi na pogodę jest to całoroczna destynacja, tylko 30,2 proc. Polaków lata na Maltę latem. 26,6 proc. wybiera się tam wiosną, 22,6 proc. – jesienią, a 20,6 proc. – zimą.
– Mamy nadzieję – powiedziała Emilia Kubik – że w tym roku przekroczymy liczbę 100 tysięcy polskich turystów na Malcie. Są podstawy do optymizmu, ponieważ do lipca odnotowaliśmy przyjazdy 59 456 Polaków.

Na Maltę można dolecieć samolotami 34 przewoźników (w tym narodową linią Air Malta), których obsługuje jedyne maltańskie lotnisko Luqa. W 2018 roku z jego usług skorzystało 6,8 mln pasażerów (wzrost w porównaniu do 2017 roku o 13,2 proc.). W tym roku gospodarze szacują, że liczba ta przekroczy 7,2 mln.
Z sześciu lotnisk w Polsce na Maltę latają samoloty trzech przewoźników: Air Malta (sezonowo) z Warszawy, z Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia, a Wizz Air z Katowic i Warszawy.

Alicja i Grzegorz Micuła
Fot.: Grzegorz Micuła

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.