Kierunki

Malta otwiera się dla turystów od 1 czerwca

Malta Wyspy Maltańskie zapraszają do wirtualnego odkrywania ich kultury i 7 tysięcy lat niezwykle bogatej historii.

Od 1 czerwca 2021 roku Malta znów będzie przyjmować turystów zagranicznych.

Zarówno Malta, jak i inne kraje, odnotowują szybkie tempo szczepień. To sprawia, że międzynarodowe podróże stają się coraz bardziej realne. Malta znacznie wyprzedza większość krajów pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. W związku z tym, od 1 czerwca zostanie wznowiony międzynarodowy ruch turystyczny, wykorzystując wypracowane już wcześniej kryteria podziału krajów, z których przybywają turyści na trzy strefy, nawiązujące do kolorów sygnalizacji świetlnej. 

Lista czerwona/bursztynowa: swobodnie mogą podróżować jedynie osoby zaszczepione obiema dawkami szczepionki, przybywające z krajów UE i z krajów, z którymi Malta zawarła bilateralne Umowy Zdrowotne (Health Agreement). Szczepienie musi być wykonane najpóźniej na 10 dni przed podróżą. Przed przybyciem na Maltę należy okazać dowód szczepienia.

Uwaga: Malta jest zobligowana do przestrzegania zasad określonych w UE (i strefie Schengen) dla podróżnych przybywających spoza krajów UE. 

Lista bursztynowa: osoby niezaszczepione, przybywające z krajów bursztynowych muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonanego nie później niż 72 godziny przed przylotem na Maltę. 

Lista zielona: mieszkańcy krajów wpisanych na zieloną listę mogą bez żadnych ograniczeń podróżować na Maltę.  

Malta zajmuje drugie, po Wielkiej Brytanii, miejsce w Europie pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. 40% osób dorosłych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Codziennie odsetek zaszczepionej populacji wzrasta o 1%, a rząd maltański dokłada wszelkich starań, aby przyspieszyć tempo szczepień. Wszystko to sprawia, że Wyspy Maltańskie będą bezpiecznym i pewnym wyborem przyszłego kierunku podróży. 

– Malta jest bardzo popularnym kierunkiem wśród polskich podróżników. Turystyka odgrywa kluczową rolę w krajowej gospodarce, dlatego cieszymy się, że od 1 czerwca 2021 r. będziemy mogli powitać przyjezdnych z Polski. Mieszkańcy Malty nie mogą się doczekać powrotu turystów, którzy pokochali nasze słońce, kulturę, jedzenie i gościnność. Malta wdrożyła protokoły bezpieczeństwa Sunny&Safe COVID. Dzięki temu odwiedzający mogą mieć pewność, że wszystkie restauracje, obiekty noclegowe i punkty usługowe będą przestrzegać zasad sanitarnych i pilnować bezpieczeństwa – podkreśla Malta Tourism Authority.

– Zdrowie i bezpieczeństwo naszych obywateli i turystów zawsze będzie dla nas największym priorytetem. Dzięki wdrażanemu programowi szczepień, kraj może powoli i bezpiecznie wznawiać ruch turystyczny zgodnie z ogłoszonymi zasadami – mówi Clayton Bartolo, maltański Minister Turystyki i Ochrony Konsumentów. 

Polscy turyści już niedługo będą mogli odwiedzać w celach wypoczynkowych i biznesowych Archipelag Wysp Maltańskich, składający się z trzech siostrzanych wysp – Malty, Gozo i Comino. Malta Tourism Authority wkrótce rozpocznie nową kampanię promocyjną Feel Free Again, której głównym celem będzie zachęcanie podróżnych do ponownego planowania, rezerwowania i podróżowania na Maltę. Kampania ma także inspirować do odkrywania najpiękniejszych zakątków wysp oraz cieszenia się odzyskanym poczuciem wolności, jakie niesie ze sobą podróżowanie. 

Więcej inspiracji i informacji na temat podróży na Maltę można znaleźć na stronie: www.visitmalta.com/pl i www.visitmalta.com

***

Najnowsze aktualizacje związane z podróżami na Maltę: www.visitmalta.com/en/covid-19 

Więcej informacji na temat protokołów Sunny&Safe można znaleźć tutaj.

Malta

Malta to archipelag wysp położonych w środkowej części Morza Śródziemnego. Obejmuje trzy główne wyspy – Maltę, Comino i Gozo. Malta znana jest ze swojej historii, kultury i świątyń wybudowanych ponad 7000 lat temu. To tutaj znajdują się trzy miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza fortecami, megalitycznymi świątyniami i grobowcami, Malta słynie z 3000 słonecznych godzin w ciągu roku. Angielski jest drugim językiem urzędowym, kraj od 2004 r. należy do UE, a Valletta to najmniejsza stolica Europy. Archipelag słynie z wspaniałych miejsc do nurkowania, przyciągających miłośników wodnych atrakcji z całego świata. Życie nocne i festiwale muzyczne cieszą się zainteresowaniem wśród młodych podróżników. W 2020 r. trzy maltańskie restauracje otrzymały gwiazdki Michelin i zostały wyróżnione w przewodniku Michelin. W 2023 r. Malta będzie gospodarzem Euro Pride, a od lat uznawana jest za jeden z najlepszych krajów dla turystów LGBTQ+. Na Maltę można polecieć z 6 lotnisk w Polsce, a średni czas lotu wynosi tylko 3 godziny. 

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.