Kierunki

Malta przyciąga coraz więcej turystów

W 2018 roku Malta była trzecim krajem w UE pod względem dynamiki wzrostu udzielonych noclegów. 96 procent wszystkich noclegów stanowiły noclegi cudzoziemców.

Największy wzrost odnotowano na Łotwie (+ 8,3 procent) i Litwie (+ 7,7 procent). Na czwartym miejscu była Polska (+ 5,8 procent).  Na Malcie nastąpił również wzrost liczby noclegów udzielonych turystom krajowym – udzielono ich o 8,6 procent więcej niż w roku 2017.

Rekordowa liczba pasażerów na maltańskim lotnisku
W 2018 roku maltańskie międzynarodowe lotnisko obsłużyło 6,8 miliona pasażerów. Był to ponad 13 procent wzrost w stosunku do roku 2017. W ciągu ostatnich trzech lat liczba pasażerów zwiększyła się o 47 procent.
W ubiegłym roku najwięcej pasażerów pochodziło z Wielkiej Brytanii (1,6 miliona), Włoch, Niemiec, Francji i Hiszpanii (najszybciej rozwijający się rynek – 38 procent). Największy ruch lotniczy odnotowano na trasie Malta – London Gatwick.

Terminal Cargo obsłużył prawie 18 milionów ton przesyłek
Rząd Maltański, Ministerstwo Turystyki oraz Malta Tourism Authority współpracują z Międzynarodowym Portem Lotniczym w celu wypracowania jak najbardziej efektywnej strategii rozwoju: floty, infrastruktury (m.in. rozbudowa terminalu i parkingu) oraz nowych połączeń lotniczych.

W 2019 roku lotnisko przewiduje przyjęcie 7,2 miliona pasażerów (wzrost o 5,8 procent) oraz otwarcie 18 nowych połączeń lotniczych (m.in. do Dohy liniami Qatar Airways czy do Ammanu).

Fot.: https://www.visitmalta.com

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.