Kierunki

Malta: wakacyjny kierunek przez cały rok

Malta to ponad 300 słonecznych dni w roku oraz niesamowitą liczbę unikalnych zabytków. To jeden z niewielu kierunków europejskich, gdzie na wczasy z biurem podróży można wybrać się przez cały rok.

Archipelag wysp maltańskich na Morzu Śródziemnym, położony jest na skrzyżowaniu kultur Europy i Afryki. Mieszkańcy Malty, Gozo i Comino szczycą się spuścizną Fenicjan, Rzymian, Greków, Sycylijczyków, Arabów, Francuzów i Brytyjczyków. Stolicą Malty jest Valletta, założona przez Kawalerów Maltańskich. To jedno z piękniejszych miast warownych na świecie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto tu odwiedzić Katedrę św. Jana, Pałac Wielkiego Mistrza z Muzeum Broni, Muzeum Fortecy, widokowo położone wiecznie zielone ogrody, zatoki, deptaki i muzea. Blisko stolicy położone jest „maltańskie trójmiasto”, Birgu czyli Città Vittoriosa, Bormla – Città Cospicua i Isla-Senglea czyli Città Invicta słyną z licznych miejskich zabaw.

Maltańskie plaże w większości są kamieniste lub skaliste. Ciekawe są Golden Bay uwielbiana przez turystów i Ghajn Tuffieha Bay ulubione przez Maltańczyków. Oszałamiające wrażenie robią także Klify Dingli czy klimatyczną wioskę rybacką Marsaxlokk. Warto zobaczyć także megalityczne świątynie Ħaġar Qim, starsze niż piramidy egipskie.

Doskonała jest tradycyjna maltańska kuchnia, która ma zarówno wpływy sycylijskie jak i tunezyjskie. Słodkie nalewki, m.in z opuncji, czy doskonałe lokalne wina będą znakomitym dodatkiem do potraw lokalnej kuchni.

Warto zwiedzić Maltę we własnym tempie dzięki biletowi na wycieczkę hop on/hop off piętrowym autobusem. Autobusy odjeżdżają co 30 minut i zatrzymują się na przystankach trasy południowej i północnej. Osobna trasa jest wyznaczona na wyspie Gozo. Malta to niewielki kraj i można ją zwiedzić w ciągu kilku dni. Choć warto zostać na dłużej, by nacieszyć się słońcem, łagodnym klimatem oraz towarzystwem ciepłych otwartych ludzi.

a
a

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.