Transport

Malta wznawia ruch pasażerski

Maltańskie porty i lotnisko zostaną otwarte w środę 1 lipca 2020.

Maltańskie porty i lotnisko zostaną otwarte w środę 1 lipca 2020.

Ministerstwo Turystyki i Ochrony Konsumentów oraz Malta Tourism Authority oficjalnie poinformowało, że  maltańskie porty i lotnisko zamknięte z powodu wybuchu międzynarodowej epidemii Covid-19 w marcu 2020 roku zostaną otwarte.

Wznowiony ruch pasażerski jeszcze bez Polski

Julia Farrugia Portelli, maltańska Minister ds. Turystyki, ogłosiła, że od 1 lipca 2020 r. Malta otwiera lotnisko i wznawia międzynarodowy ruch pasażerski. Na razie ruch wznawiany jest z krajami o niskim odsetku zachorowań na Covid-19. Są to kraje takie jak: Niemcy, Austria, Cypr, Szwajcaria, Islandia, Słowacja, Norwegia, Dania, Węgry, Finlandia, Irlandia, Litwa, Izrael, Łotwa, Estonia, Luksemburg i Czechy.

Zostaną także wznowione połączenia lotnicze pomiędzy Maltą a Sycylią i Sardynią. Rząd maltański nie wyklucza stopniowego rozszerzenia powyższej listy o nowe kraje, w których epidemia będzie wygasać.

– Sektor turystyczny na całym świecie stoi przed niespotykanym dotąd wyzwaniem. Przemysł turystyczny – linie lotnicze, tour operatorzy, hotelarze czy restauratorzy oraz wiele innych podmiotów, które bezpośrednio lub pośrednio zarabiają na turystyce, zostali dotknięci przez międzynarodowy zakaz podróży. Teraz, gdy w wielu krajach sytuacja się poprawia możemy wreszcie otworzyć nasze granice. Z ostrożnym optymizmem patrzymy w przyszłość, podejmując wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa – podkreśla Gavin Gulia, Prezes MTA.

Reżim sanitarny

Przed wylotem i po przylocie, podróżni będą mieć mierzoną temperaturę, a noszenie maseczek ochronnych będzie obowiązkowe w trakcie trwania całego lotu. – Największym wyzwaniem obecnej kampanii promocyjnej jest przekonanie turystów, że Malta jest bezpiecznym celem podróży – podkreśla Portelli.  – To jest ekscytujący czas. Wracamy do normalności – dodaje premier Malty Robert Abela.

 Malta uznana za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie

Od początku trwania epidemii na Malcie odnotowano około 600 przypadków zachorowań na Covid-19 oraz 9 zgonów. Maltański rząd przeznaczył 1,8 miliarda euro na pomoc przedsiębiorstwom dotkniętych wirusem. Pracownikom najbardziej dotkniętych sektorów, do czasu ponownego ożywienia gospodarczego, rząd będzie wypłacał wsparcie w wysokości 800 euro miesięcznie.
Na podstawie badań i raportów monitorujących sytuacje epidemiczną na Malcie, Komisja Europejska, Wspólnota Narodów, Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Organizacja Turystyki jednomyślnie potwierdziły, że obecnie Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.