Kierunki

Malta zapłaci turystom za przyjazd na wyspę

Malta Wyspy Maltańskie zapraszają do wirtualnego odkrywania ich kultury i 7 tysięcy lat niezwykle bogatej historii.

Malta uruchomiła program dopłat dla turystów za odwiedzanie kraju. Ci, którzy przyjadą na wakacje na Maltę, dostaną nawet 200 euro.

Malta w dużym stopniu zależy od dochodów z turystyki, dlatego walczy o turystów, kusząc ich obietnicą do 200 euro na zakwaterowanie w przypadku pobytów na trzy lub więcej nocy. Płatności są przekazywane turystom indywidualnym. A ci, którzy udają się na mniejszą wyspę, Gozo, otrzymają dodatkowo 10% kwoty.

Goście zatrzymujący się w hotelach pięciogwiazdkowych uczestniczących w programie otrzymają od Malta Tourism Authority 100 euro na pokrycie kosztów pobytu, a hotel dopłaci drugie tyle, co daje w sumie 200 euro zniżki.

Goście w hotelach czterogwiazdkowych otrzymają łącznie 150 euro zniżki, a trzygwiazdkowych – 100 euro.

Minister turystyki Malty juz zapowiedział, że większość restrykcji zostanie zniesiona do 1 czerwca. Zostanie wówczas wznowiony międzynarodowy ruch turystyczny, wykorzystując wypracowane już wcześniej kryteria podziału krajów, z których przybywają turyści na trzy strefy, nawiązujące do kolorów sygnalizacji świetlnej. 

Malta to dawna kolonia brytyjska. Brytyjczycy stacjonowali na Malcie od początku XIX wieku do 1964 roku. Ma to dla turystów swoje dobre i złe strony. Dobrym dziedzictwem epoki kolonialnej jest to, że język angielski jest drugim oficjalnym językiem Malty. W praktyce wszyscy mówią po angielsku dobrze, lub bardzo dobrze. Ciemną (dla Europejczyków z kontynentu) stroną brytyjskiej kolonizacji jest ruch lewostronny, który wciąż na Malcie obowiązuje (tak jak brytyjskie kontakty elektryczne – podróżując z Polski należy zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki. Są one powszechnie dostępne w sklepach). Jeżdżenie samochodem z kierownicą po prawej stronie wymaga nieco wprawy. Zwłaszcza że poza wygodną dwupasmówką, na Malcie są głównie wąskie drogi.

Malta należy do Unii Europejskiej (tak jak Polska – weszła do europejskiej rodziny 1 maja 2004 roku), więc nie potrzeba tu wiz. Walutą jest euro.

fot: Visit Malta

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.