Kierunki

Malta: zwiedzaj teraz, przyjedź później

Wyspy Maltańskie zapraszają do wirtualnego odkrywania ich kultury i 7 tysięcy lat niezwykle bogatej historii!

Wyspy Maltańskie zapraszają do wirtualnego odkrywania ich kultury i siedmiu tysięcy lat historii!

Zbiory udostępnia Heritage Malta, narodowa agencja zajmująca się ochroną, konserwacją i udostępnianiem dziedzictwa kulturowego kraju.  Współpracuje ona z Google i wykorzystuje jej internetową platformę Google Arts & Culture.

Wirtualne wycieczki Heritage Malta
Heritage Malta udostępnia 25 wirtualnych wycieczek po największych atrakcjach turystycznych kraju. Są to muzea, świątynie, forty i stanowiska archeologiczne. Online możemy także zwiedzać trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, takie jak Valletta, Ħal Saflieni Hypogeum oraz Megalityczne Świątynie.

Pałac Wielkiego Mistrza
Nie wychodząc z domu możemy odwiedzić Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie, w którym dzisiaj mieści się urząd prezydenta. Budynek dawnego Pałacu jest jednym z pierwszych budynków założonych przez Wielkiego Mistrza Jeana de Valette’a w 1566 roku, a pałacowa Zbrojownia prezentuje jedną z największych na świecie kolekcji broni i zbroi.

Grandmaster’s Palace

Fort Saint Elmo
Narodowe Muzeum Wojny (National War Museum) w Forcie St. Elmo w Valletcie również udostępniło swoje zbiory. Wszystkie przedmioty są wyświetlane w porządku chronologicznym, zaczynając od wczesnych lat epoki brązu (około 2500 r.p.n.e.). Dwie sale poświęcone są roli Malty podczas I i II wojny światowej oraz okresowi międzywojennemu. Możemy tam zobaczyć m.in. kadłub samolotu Gloster Sea Gladiator N5520 FAITH, Jeep Roosevelta „Husky” oraz krzyż George Cross, którym Malta została odznaczona przez króla Jerzego VI w 1942 roku.

Hypogeum Ħal-Saflieni
Hypogeum Ħal-Saflieni to podziemna budowla, która powstała około 2500 roku p.n.e. w miejscowości Paola. Początkowo prawdopodobnie pełniło funkcję sanktuarium, później – podziemnej nekropolii. Zostało odkryte w 1902 roku. Wirtualnie można zwiedzać podziemny prehistoryczny cmentarz, galerię zdjęć i jedno muzeum.

Świątynie Ġgantija
Na wyspach Malta i Gozo znajduje się siedem megalitycznych świątyń, z których pięć zostało udostępnionych do wirtualnego zwiedzania. Świątynia Ġgantija na Gozo jest najstarszą wolnostojącą budowlą na świecie. Jest świadectwem na to, że Wyspy były zamieszkałe co najmniej 1000 lat wcześniej niż powstały egipskie piramidy w Gizie.

Aby skorzystać ze wszystkich możliwości zwiedzania online należy pobrać aplikację Google Arts&Culture.

Fot.: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.