Kierunki

Milionowe straty po zawieszeniu lotów do Egiptu

Jak wynika z danych Unii Przemysłu Turystycznego, rosyjscy touroperatorzy stracili 23 mln dolarów z powodu zawieszenia lotów do Egiptu. Według prognoz w ciągu kolejnych 2-3 miesięcy straty wyniosą dodatkowo 200 milionów dolarów.

W największym stopniu spowodowane jest to pustymi samolotami, które wykonują loty do Egiptu, by odebrać rosyjskich turystów. Według wyliczeń agencji informacyjnej RBC, każde wolne miejsce w samolocie kosztuje rosyjskich touroperatorów około 125 dolarów. A według stanu na środę po południu z Egiptu zostało ewakuowanych już ponad 45 tys. rosyjskich turystów.

Egipt był dotychczas najpopularniejszym wśród Rosjan miejscem podróży zimą. Tylko w listopadzie ubiegłego roku Egipt odwiedziło ponad 310 tys. obywateli. Jednak jak przyznał we wtorek wicepremier Siergiej Iwanow, loty między Rosją i Egiptem zostaną zawieszone na kilka miesięcy.

Tymczasem straty związane z zawieszeniem przez Rosję i Wielką Brytanię lotów do egipskiego kurortu Szarm el-Szejk po katastrofie rosyjskiego samolotu sięgnęły ok. 2,2 mld funtów egipskich (255 mln euro) miesięcznie, jak oszacował minister turystyki Egiptu Hiszam Zazu.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz