Kierunki

Moda na Islandię

Islandia – wyspa na północnym Atlantyku staje się coraz modniejszym celem podróży – co nie dziwi, jako, że są tu piękne krajobrazy, ciekawe obiekty przyrodnicze: gejzery, wspaniałe wodospady, lodowce i wulkany, możliwość obserwowania wielorybów, krystalicznie czyste powietrze no i fakt, że jest to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Stąd też duże zainteresowanie zorganizowanym w Warszawie przez TRAVEL ADVANCE dla PROMOTE ICELAND islandzkim workshopem (B2B).

Z Islandii przyleciało na nie 10 przedstawicieli tamtejszej branży turystycznej: z biur podróży, firm przewozowych, wypożyczalni samochodów, hoteli oraz organizatorów wycieczek turystycznych w tym wędrówek po lodowcach, trekingów po górach i bezdrożach, konnych wypraw w interior czy rejsów na oglądanie wielorybów a zimą polowania na zorzę polarną.

Z polskiej strony zgłosiło się 47 przedstawicieli polskich biur podróży. Zanim przystąpiono do rozmów B2B zebrani wysłuchali prelekcji o turystycznych walorach Islandii wygłoszonej przez Oddný Arnarsdóttir z Promote Iceland.

Islandia ma powierzchnię prawie dokładnie trzy razy mniejszą niż Polska (czyli 103 tys. km. kw.) a tylko 350 tysięcy mieszkańców (maj 2018) co daje średnią 3,4 osoby na kilometr kwadratowy! Prawie 9 % powierzchni wyspy pokryte jest lodem, na Islandii znajduje się trzeci co do wielkości na świecie lodowiec Vatna (po lądolodach Antarktydy i Grenlandii)

Islandia staję się coraz modniejszym kierunkiem turystycznym. O ile w 2010 roku na wyspę przyjechało 488 600 turystów zagranicznych to w 2018 r. przybyło ich już ponad 2,3 miliona! W tym 92 tysiące Polaków. Polacy Są na Islandii najliczniejszą mniejszością narodową!

Wycieczki po Islandii można zamówić w firmie Reykjavik Excursions, od jej przedstawiciela Orri Jóhannssona dowiedziałem się, że jego firma dysponuje setką autobusów i mikrobusów, które m.in. prowadzą polscy kierowcy. Niektóre autobusy (z napędem na 4 koła) dostosowane są do jazdy po bezdrożach oraz pokonywania rzek lodowcowych. W sezonie letnim organizuje codzienne wycieczki m.in. do Thorsmork (Puszcza Thora) i Landmannalaugar (Kolorowe góry) w interiorze. Własną flotę autokarową i mniejszymi samochodami (również z napędem 4×4), zabierające od 6 do 69 pasażerów dysponuje biuro GJ Travel. Jego przedstawicielka Małgorzata Majerkiewicz przedstawiła ofertę biura, które specjalizuje się w wynajmie autokarów oraz organizuje rozmaite letnie i zimowe wycieczki objazdowe po atrakcjach wyspy.

Jednym z ciekawszych biur podróży było Arctic Adventures, reprezentowane przez Iris Tryggvadóttir specjalizujące się w wyprawach przygodowych dla niewielkich grup turystów i reklamujące się adekwatnym sloganem Wielkie przygody w małych grupach. Organizują wyprawy eksploracyjne na lodowce i wycieczki śnieżnymi skuterami, wejścia do lodowych jaskiń, wspinaczkę po błękitnych ścianach lodowych, nurkowanie w krystalicznie czystych wodach islandzkich jezior, w szczelinach tektonicznych i w podwodnych jaskiniach, rafting w kanionie Gullfossu, pływanie jet boatami, trekingi po Kolorowych górach i wędrówkę do najwyższego wodospadu Islandii Glymura a zimą polowanie na zorzę polarną.

Elding Adventure to jedna z najstarszych firm zajmujących się organizacją rejsów na oglądanie wielorybów i maskonurów oraz łowienie ryb morskich. Nasze statki mówi Bára Einarsdöttir – wyruszają ze starego portu w Reykiaviku i Akureyri, nazywanej północną stolicą Islandii. Organizujemy tez wycieczki na uroczą wyspę Videy a zimą wypływamy na obserwowane zorzy polarnej.

Podobny program ma firma Special Tours, której przedstawicielka – Þóra Matthildur Þóröardóttir, zachęcała, żeby po rejsie na spotkanie z wielorybami i maskonurami wybrać się do Muzeum Wielorybnictwa, a później do portowej tawerny rybnej na zniżkowy obiad.

Rodzinna firma Snæland Travel ze Reykiaviku, założona w 1945 roku przez ojca obecnego właściciela, Hallgrimura Lárussona, specjalizuje się w wynajmie autobusów i mikrobusów z kierowcami, zapewnia transfery z lotniska oraz organizuje wycieczki po wyspie.

Firma Prime Tours którą reprezentował Helgi Þór Guömundsson również specjalizuje się w wynajmowaniu autokarów oraz samochodów osobowych. Organizuje też specjalne wycieczki na zamówienie a także wycieczki po Reykjaviku i do pobliskiej Błękitnej Laguny.

Na workshopie zaprezentowały się również dwie sieci hotelowe. Þórdis Pálsdóttir z Island Hotel która posiada markę Foss Hotel zarządza 17 obiektami w różnych miejscach wyspy w tym 6 w Reykjaviku. Icelandair Hotels związane z narodową linią lotniczą reprezentowała Karolina Koper. Sieć zarządza 9 bardzo sympatycznymi hotelami w różnych częściach wyspy, reykjavickimi hotelami Hilton Nordica, Canopy i Konsulat, siecią sezonowych hoteli turystycznych Edda oraz znakomitym kąpieliskiem termalnym Fontana w Laugarvatn.

Na Islandię można dopłynąć promem Smyril Line z Danii via Wyspy Owcze oraz co jest wariantem znacznie popularniejszym samolotem. Lot z Europy trwa około 4 godzin. Teraz będzie to nieco trudniejsze, gdyż kilka dni temu zaprzestał działalności WOW air – niskobudżetowa linia lotnicza, jeden z dwu obok Wizzaira tanich przewoźników z Polski na Islandię właśnie zakończył działalność, co pewnie przełoży się na wysokość cen biletów lotniczych. Przeloty na Islandię oferują również regularne linie lotnicze ICELANDAIR we współpracy z innymi przewoźnikami. Dorota Pęgowska przedstawicielka tej firmy w Warszawie, opowiedziała o flagowym islandzkim przewoźniku, który działa od 1937 roku. W swojej flocie ma głównie Boeingi 757 a na krótszych trasach operuje Boeigami 737. Obecnie lata on do 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. ICELANDAIR nie nie ma bezpośredniego połączenia z Polską, ale przy jego pomocy można dolecieć do Keflaviku poprzez inne porty europejskie. Więcej: www.icelandair.com

Strona o Islandii: www.inspiredbyiceland.com

www.youtube.com/watch?time_continue=31&v=f88UJyCA__M

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.