Kierunki Wydarzenia w Turystyce

Muzyczne lato w Warszawie

W połowie maja Orkiestra Sinfonia Varsovia zainauguruje lato na muzycznej mapie Warszawy. W koncertach wezmą udział znakomici muzycy i zespoły w różnych formacjach. Lato w Sinfonii Varsovii będzie trwało przez pięć miesięcy.

W programie, obok regularnych koncertów symfonicznych i kameralnych, znajdą się inne wydarzenia artystyczne – XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, muzyczne poranki dla całych rodzin, wystawy oraz potańcówki. Większość wydarzeń odbędzie się w Pawilonie Koncertowym mieszczącym ponad 400-osobową publiczność. Powrócą weekendowe, popołudniowe koncerty, a także: XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, Sinfonia Varsovia na Grochowskiej, Noc Muzeów, Potańcówki. Specjalne wydarzenia będą dedykowane dzieciom – Dzień Dziecka, Smykofonie na Grochowskiej adresowane dla najmłodszych, a także muzyczne Poranki dla całych rodzin.

Sinfonia Varsovia na Grochowskiej (17.05–06.09)
Podczas czterech koncertów symfonicznych o godzinie 19.30 muzycy orkiestry wraz z uznanymi solistami zaprezentują repertuar – od arii operowych, przez twórczość kompozytorów polskich, po muzykę rosyjską czy amerykańską. Bilety: 25 /15 zł.

Letnie Koncerty na Grochowskiej (18.05–25.08)
W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16.00 wystąpią zarówno uznani artyści, jak i wschodzące gwiazdy muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie wystąpią zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach, jak np. kwintet stroikowy z saksofonem i klarnetem basowym, oktet wiolonczelowy czy kwartet fletowy. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną. Bilety: 5 zł.

Noc Muzeów (18.05)
Nocna serenada, muzyka wieczornych cieni i fotograficzne Retro Atelier – to tylko niektóre atrakcje, które w Noc Muzeów czekają na odwiedzających zabytkowe przestrzenie Sinfonii Varsovii na Grochowskiej. Wstęp wolny.

XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu (31.05–07.06)
Na inauguracji festiwalu (31.05) Anna Maria Staśkiewicz, koncertmistrzyni Sinfonii Varsovii, wystąpi w roli solistki, a koncertem zadyryguje Benjamin Bayl. Repertuar festiwalu obejmuje różne oblicza tańca, obok polskiego mazura, poloneza, angielskiego walca, publiczność wysłucha tanga czy tańców norweskich. W ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty zespołów dętych poza siedzibą Orkiestry. W niedzielę (02.06) Sinfonia Varsovia Brass wystąpi w Prochowni Żoliborz (g. 16.00), a dzień później (03.06) Kwintet dęty orkiestry Sinfonia Varsovia zagra w Promie Kultury (g. 19.00). Zakończenie festiwalu (07.06) odbędzie się w Pawilonie Koncertowym w rytmie znanych i lubianych utworów Bernsteina, Czajkowskiego, Szostakowicza, Piazzolli czy Kilara. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Adam Sztaba. Bilety: 25 zł / 15zł.

Dzień Dziecka na Grochowskiej
Na dzieci w wieku do 9 lat czekać będą liczne atrakcje w postaci koncertów, spektakli, warsztatów i pokazów. Od godziny 10.00 na terenie Orkiestry pojawi się elektryczna kolejka, która zabierze miłośników na wycieczkę. Tego dnia siedziba Sinfonii Varsovii zmieni się w odległe krainy – Sala Prób w Afrykę i Australię, w których o godzinie 10.00, 12.00 i 14.00 odbędą się koncerty dostosowane także do najmłodszych słuchaczy. Pawilon Koncertowy będzie reprezentować Japonię, a muzyczną pocztówkę z Kraju Kwitnącej Wiśni dostarczą artyści z projektu Księżniczka Muzalinda (g. 16.00). Budynek Pałacu przeobrazi się w Azję, zabytkowe mury wypełnią się indyjskimi tańcami i warsztatami (g. 11.00, 13.00 i 15.00) oraz spektaklami inspirowanymi japońską techniką teatru ilustracji (g. 11.00, 13.00 i 15.00). Przez cały czas funkcjonować będą: fotobudka, kawiarnia oraz stoisko, przy którym malowane będą dziecięce buzie. Wstęp wolny.

Poranki na Grochowskiej (09.06–15.09)
„Król Midas w rękach bogów” (09.06), „Był sobie Barok” (07.07), „Zoobacz, Zoo!” (04.08), a także „Nieme kino” (15.09) z cyklu Księżniczka Muzalinda to tytuły czterech koncertów fabularnych przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Cykl Poranków dedykowany jest dzieciom w przedziale wiekowym 5–9 lat i jest nową propozycją programową Orkiestry. Podczas niedzielnych Poranków (g. 11.00) muzyce towarzyszyć będą opowieści, a na scenie oprócz wykonawców wystąpią aktorzy. Bilety: 5 zł.

Smykofonia na Grochowskiej (15.06–22.09)
„Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie!” – to hasło przewodnie Smykofonii, specjalnego sezonu koncertowego dla melomaluszków w wieku od 0 do 5 lat. Bilety: 19 zł / 17 zł / 3 zł.

Potańcówki na Grochowskiej (05.07-23.08)
W osiem kolejnych piątków odbędą się tańce w rytm muzyki granej przez najlepszych specjalistów w swoim stylu. Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do tańca każdego, bez względu na wiek i umiejętności taneczne. Zabawy będą poprzedzone pokazem oraz krótkimi warsztatami, podczas których każdy będzie mógł poznać podstawowe kroki danego tańca. Wstęp wolny.

Wystawy (07.06-08.09)
Od 7 do 23 czerwca w budynku gościć będzie projekt „Chwilan” Anny Gądek. „Lipiec ze sztuką” to prezentacja studenckich galerii plastycznych, a od 19 sierpnia do 8 września „Dageurre i wynalazek fotografii – 180 lat”. W trakcie wystaw odbędą się warsztaty i spotkania z twórcami. Wstęp wolny.

Więcej na: www.sinfoniavarsovia.org. Bilety do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, portalu www.ewejściówki.pl, w Kiosku Kultury oraz w kasach Orkiestry na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia. Na wydarzenia Smykofonii sprzedaż biletów dostępna na stronie www.ebilet.pl.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.