Kierunki

Najlepsze wyjazdy city break

City break to ciekawa alternatywa dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższą wyprawę. To krótkie wyjazdy, najczęściej weekendowe do interesujących miejsc w Europie. Krótka wycieczka pozwala na zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu i oderwanie się od codziennych zajęć.

Najpopularniejsze miejsca na city brek, to:

Berlin

Niemiecka stolica reklamowana jest jako miasto, modnych klubów, nocnych lokali i dziesiątków festiwali muzycznych i kulturalnych. Jednakże nie tylko muzyka elektroniczna oraz imprezy na świeżym powietrzu przyciągają turystów w to miejsce. Berlin to również doskonałe muzea i galerie. Niewątpliwymi atrakcjami są Brama Brandenburska, Reichstag – siedziba niemieckiego Bundestagu, czy Potsdamer Platz z ciekawą nowoczesną architekturą, obecnie centrum handlu, rozrywki i biznesu.

W rozległym ogrodzie stoi odbudowany po zniszczeniach wojennych pałac Charlottenburg należący do pruskiej rodziny królewskiej Hohenzollernów z teatrem pałacowym i pawilonem Belvedere. W pobliżu są dwa muzea archeologiczne: Egipskie, z jedną z najciekawszych kolekcji na świecie i Antyczne. Jeśli już jesteśmy przy muzeach koniecznie trzeba odwiedzić Wyspę Muzeów na Szprewie ze wspaniałym Muzeum Pergamonu, będącym przeglądem sztuki i architektury starożytnego świata od Babilonu i Sumeru, poprzez Asyrię i Mezopotamię do Grecji i Rzymu, w którym najwspanialsze eksponaty to przeniesiony z Bergamo w dzisiejszej Turcji hellenistyczny ołtarz Pergamoński, rekonstrukcja bramy targowej z Miletu oraz babilońskiej Bramy bogini Isztar. Jest tu jeszcze Galeria Narodowa, Stare i Nowe Muzeum oraz Bode-Muzeum z ciekawą kolekcją malarstwa i rzeźby. Innych ciekawych muzeów w Berlinie, które także warto odwiedzić jest kilkadziesiąt. Polecam odwiedzenie niewielkiego muzeum w Domu przy Charlie Checkpoint, gdzie pokazane są dzieje muru berlińskiego i ludzi, którzy chcieli wydostać się na wolność.

Paryż

Francuska metropolia jest jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych miast europejskich, z mnóstwem zabytków i uroczych zakątków. Jest to miasto, które odwiedzić trzeba choć raz w życiu. Położone nad Sekwaną. jest ekonomicznym, politycznym i kulturalnym centrum kraju. Charakterystyczną cechą Paryża jest wyraźne oddzielenie tradycji i nowoczesności. Centrum biznesowe i finansowe mieści się w nowoczesnej dzielnicy La Défense. Tradycyjna zabudowa z czasów Georgesa Haussmanna pozostała nienaruszona. Miasto ma imponującą liczbę zabytków. Symbolem miasta jest wieża Eiffla, będąca wzniesiona na paryską wystawę światową w 1889 r. Koniecznie trzeba odwiedzić Luwr, najpiękniejszy paryski pałac, obecnie największe na świecie muzeum sztuki. Tutaj znajdują się słynie światowe dzieła sztuki takie jak, jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Uwieczniona w literaturze i filmie słynna Katedra Notre-Dame wzniesiona została w stylu francuskiego gotyku. Są tu liczne witraże oraz ogromna rozświetlająca wnętrze rozeta. Ważny punkt na mapie paryskich zabytków stanowi Père-Lachaise, słynny cmentarz, który zajmuje niemal 50 ha terenu porośniętego drzewami – z jednej strony to miejsce pochówku, a z drugiej największy teren zielony na obszarze miasta. Na cmentarzu spoczywają wybitne osobistości, m.in. Oscar Wilde, Édith Piaf, Jim Morrison czy Fryderyk Chopin.

Londyn

Londyn – do niedawno jeszcze stolica największego światowego imperium, jest nadal miastem fascynującym. Odwiedzenie znanych na całym świecie obiektów jest obowiązkiem każdego turysty. Pałac Buckingham – rezydencja królowej brytyjskiej, przed którą każdego dnia o 11,30 odbywa się imponująca zmiana wart, słynny dzwon Big Ben na wieży Parlamentu, pobliskie Opactwo Westminster, gdzie od czasów Wilhelma Zdobywcy koronowani są władcy Anglii, siedziba premiera na Downing Street 10 i konna gwardia królewska. Z Placu Trafalgar poprzez Strand i Fleet Street, dzielnicę banków, obok Pałacu Sprawiedliwości możemy dojść do katedry Świętego Pawła, największej świątyni Londynu, dzieła sławnego londyńskiego architekta Sir Christophera Wrena, której potężna szara kopuła góruje ponad City. Stąd niedaleko już do słynnej Tower of London, zamku, więzienia stanu i skarbca, gdzie niegdyś tracono przeciwników monarchii a obecnie tłumy turystów stoją w długich kolejkach aby zobaczyć klejnoty koronne, witane są przez ubranych w granatowo-czerwone mundury strażników zwanych Beefeaters – zjadacze wołowiny.

Położony w sąsiedztwie Tower Bridge, – jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych świata, do dziś zachwyca miłośników techniki unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W okolicy znajduje się końcowa stacja lekkiej kolejki którą można pojechać do Dockland, nowoczesnej dzielnicy wybudowanej na miejscu słynnych londyńskich doków. Dojeżdża ona do Tamizy na wysokości Greenwich dokąd można dostać się blisko stuletnim tunelem pod rzeką.

W Greenwich jest ciekawe Muzeum Marynarki, którego częścią jest eksponowany w suchym doku słynny kliper herbaciany „Cutty Sark”, ale najciekawszym obiektem jest stojące na wzgórzu Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, gdzie jedną nogą można stanąć na półkuli wschodniej a drugą na zachodniej, Równoleżnik zerowy oznacza metalowa szyna na dziedzińcu. Spod obserwatorium roztacza się wspaniały widok na znaczna część miasta, City i Dockland.

Warto wybrać się także do londyńskiego City i rozrywkowej dzielnicy West End oraz podziwiać panoramę angielskiej metropolii ze szczytu Katedry św. Pawła bądź London Eye. Można też odpocząć w jednym z Royal Parks of London, czyli ośmiu królewskich parków.

Dublin

Stolica Zielonej wyspy, Dublin, to kipiące życiem i pachnące morzem miasto z Trinity College, najstarszym irlandzkim uniwersytetem (założonym w 1592 r.) gdzie w bibliotece uniwersyteckiej podziwiać można wspaniale iluminowany średniowieczny inkunabuł, najpiękniejszą ponoć na świecie księgę z Kells. Jedną z ważniejszych atrakcji jest Zamek Dubliński. Poza tym warto odwiedzić DWIE Katedry Świętego Patryka oraz byłe brytyjskie więzienie Kilmainham Gaol, w którym przetrzymywano więźniów politycznych walczących o niepodległość Irlandii. Dublin pozostał miastem na ludzką skalę, po którym można przemieszczać się na piechotę. Miasto jest wspaniałym centrum kultury a ilość muzeów, teatrów i galerii przyprawić może o zawrót głowy. Spacerując po mieście zobaczyć można wszystkie style architektoniczne od średniowiecznego zamku i kościołów poprzez georgiańską architekturę po nowoczesne budowle z Millenijną Iglicą, wysmukłym 120 metrowym pomnikiem postawionym przed budynkiem Poczty Głównej na miejscu wysadzonej przez IRA kolumny Nelsona.

Z miastem związani są sławni pisarze i poeci; Bernard Shaw, William Butler Yeats, Oscar Wilde, Samuel Beckett, James Joyce i Seamus Heaney. Z wieży Martello w Sancycove Point z której roztacza się wspaniały widok na zatokę Dublińską, mieszkał James Joyce. Dziś jest tu jego muzeum, z licznymi rękopisami i fotografiami oraz niezliczonymi wydaniami książek. 16 czerwca w Dublinie obchodzony jest Dzień Blooma (Blooms Day) podczas którego uczestnicy wędrują od pubu do pubu śladami bohatera powieści Ulissess Jamesa Joyce’a.

Miasto jest także świetnym miejscem dla smakoszy, którzy znajdą tu wszystko; od wyrafinowanych smakołyków po proste, tradycyjne irlandzkie jadło. Najsłynniejsza jest położona w centrum dzielnica Temple Bar z dziesiątkami rozmaitych restauracji i pubów, gdzie można skosztować potraw większości kuchni Europy i świata oraz wielu rodzajów piwa. Miłośnicy tego napoju na pewno zwiedzą największy na świecie browar produkujący słynne ciemne piwo Guinness.

Barcelona 

Stolica Katalonii, zachwyca przede wszystkim wspaniałą secesyjną architekturą a zwłaszcza dziełami Antonia Gaudiego z fascynującą, ciągle wznoszoną świątynią Sagrada Familia

Stolica Katalonii to drugie (po Mardycie) co do wielkości miasto Hiszpanii i jeden z najważniejszych portów Morza Śródziemnego. Dumą Barcelony jest wspaniała Dzielnica Gotycka (Barri Gotic) ze starą, strzeżoną przez święte gęsi katedrą Świętej Eulalii przed która Katalończycy tańczą sardanę – swój taniec narodowy i ustawiają wysokie wieże z ludzi, Ratusz, pałac Królewski (Reial Major) z XVI-wieczną kaplicą Św. Agaty i Generalitat – siedzibą rządu katalońskiego. Jest tu także muzeum Pabla Picassa oraz słynna Las Ramblas aleja łącząca Plaza del Catalunya z portem przy którym stoi symbol miasta kolumna Krzysztofa Kolumba.

Niektórzy przyjeżdżają tu specjalnie, by obejrzeć dzieła modernistycznego architekta Antonia Gaudiego z niedokończonym kościołem Świętej Rodziny (Sagrada Familia), Domy (Casa) Batlló i Casa Milá (nazywana La Pedrera – kamieniołom) i Parkiem Güel,

Bogactwo modernistycznych, fantastycznych w formie obiektów można też podziwiać na ulicach tego niezwykłego miasta. Warto odwiedzić Museu d’Art Modern (Muzeum sztuki współczesnej w Parc de la Ciutadella, gdzie obejrzeć można ogromną kolekcję rzemiosła artystycznego i mebli.

Na wzgórzu Montjuic z którego rozciąga się wspaniały widok a miasto jest wiele ciekawych muzeów – Muzeum Katalońskie w Palau Nacional wybudowanym na wystawę światową w 1929 roku, muzea Archeologiczne i Etnograficzne, Fundacja Joana Miró oraz Poble Espanyol, skansen w którym odtworzono w skali 1:2 najciekawsze budowle z terenu całej Hiszpanii.

Zdjęcia; Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.