Kierunki

Najpiękniejsze wodospady w Czechach

Wodospady to jedna z piękniejszych naturalnych atrakcji w Czechach

Czechy mogą pochwalić się ponad setką mniejszych i większych wodospadów. Poniżej prezentujemy jedne z najpiękniejszych.

Bučací wodospad w Beskidach
Piękny beskidzki wodospad leży na Potoku Bučacím na północnym stoku góry Smrk, na wysokości około 800 metrów. Potok wpada do rzeki Ostravicy. Górna część kaskadowego wodospadu mierzy 6,4 metra, dolna natomiast 3,6 metra. Do wodospadu dojdziemy czerwonym szlakiem z Ostravicy, w kierunku na Smrk.

Wodospad w Karlovej Studance w Jesionikach
Sztuczna kasakda należy do atrakcji turystycznych uzdrowiska Karlova Studanka. Zbudowano go na początku XIX wieku dla potrzeb uzdrowiska. Jego wysokość wynosi 20 metrów i jest on jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych wodospadów w Czechach.

Wodospad Pančavský w Karkonoszach
Najwyższy wodospad w Czechach (148 metrów) leży około 1 kilometra od schroniska Łabska bouda. Należy do najpiękniejszych w Karkonoszach. Ma cztery główne kaskady o wysokości 36 m, 39 m, 23 m i 20 m. Szerokość zmienia się w zależności od ilości wody i wynosi od 4 do 8 metrów. Dostępny jest przez cały rok, wiedzie do niego czerwony szlak turystyczny między Łabską boudą a pomnikiem Hanča i Vrbaty.

Wodospad Łabski w Karkonoszach
Leży niedaleko Łabskiej boudy. Jest jedym z kilku wodospadów w dolinie Łabski dul. Jego wysokość wynosi 45 metrów. Woda spada do wąskiego, głębokiego wąwozu. Latem dojdziemy tu ze Szpindlerowego Młyna niebieskim szlakiem turystycznym. Po drodze miniemy Mały łabski wodospad. Zimą można wyruszyć na biegówkach czerwonym, następnie niebieskim szlakiem z Dvoraček.

Wodospad Wysoki w Jesionikach
Uważany jest za najwyższy wodospad Jesioników. Leży na Studenym potoku, około 3 km na północny zachód od szczytu Praděd, na wysokości 1007 m n.p.m. Najbardziej okazale prezentuje się wiosną, gdy po wiosennych roztopach w potoku jest najwięcej wody. Pierwotnie mierzył 45 metrów, jednak po powodziach w roku 1880 została naruszona ściana skalna i rozdzielił się na kilka kaskad. Dojdziemy tu niebieskim szlakiem turystycznym ze Švýcárny do Bělej.

Więcej na: https://www.czechtourism.com/

Fot: materiały prasowe

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.