Kierunki

Jakie będą najpopularniejsze kierunki wakacyjne w 2016?

Skyscanner zaprezentował listę kierunków, których popularność najszybciej wzrastała na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co będzie hitem w 2016 roku?

Specjaliści portalu przeanalizowali najgorętsze trendy podróżnicze na 2016 rok. Oto lista kierunków, które będą najpopularniejsze podczas nadchodzących wakacji.

1. Grecja

Na szczycie rankingu znalazła się Grecja. Jego najszybciej rosnąca dziś popularność prawdopodobnie wiąże się z mniejszym zainteresowaniem w ostatnim czasie Egiptem, Turcją i Tunezją. Grecja niezmiennie przyciąga Polaków pogodą, doskonałą kuchnią i różnorodnymi możliwościami spędzania czasu, od zwiedzania wiosek rybackich, przez odkrywanie dzikich plaż, po niezwykłe miejsca związane z historią i początkami naszej cywilizacji.

2. Holandia

Udział w rosnącej popularności podróży do Holandii wśród Polaków mogą mieć tanie bilety do położonego nieco ponad godzinę drogi od Amsterdamu, Eindhoven. Dzięki nim, jedno z najpiękniejszych europejskich miast stało się osiągalnym kierunkiem na weekendowe lub kilkudniowe wypady dla tych, którzy nie mogą dotrwać do swoich właściwych wakacji.

3. Norwegia

Norwegia to jeden z kierunków wyjazdowych Polaków związanych z pracą zarobkową. Dużą popularnością cieszą się bardzo tanie loty do Oslo.

4. Belgia

Belgia jest jedną ze wschodzących gwiazd w rankingu ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków. Bardzo tanie bilety do Brukseli utrzymują się na szczytach promocyjnych ofert przewoźników.

5. Japonia

Z Polski dostępne są do Japonii loty w atrakcyjnych cenach. Problematyczne może wydawać się utrzymanie się na miejscu, bo ceny w Japonii są wysokie.

6. Dania

Kopenhaga, miasto z najpopularniejszych klocków świata (LEGO), czyli Billund czy dziwaczne, hipisowskie państewko Christiania – takimi atrakcjami Dania przyciąga podróżnych. To także malownicze wybrzeże z plażami o bieluśkim piasku i stolica designu. Do tego wszystkiego dochodzi bliska odległość od Polski i tanie loty do Kopenhagi.

7. Malta

Malta to nowy, gorący kierunek wyjazdowy, szczególnie wśród młodszego pokolenia Polaków. Obok niewątpliwej chęci poznania historii Zakonu Maltańskiego, ich główną motywacją są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a także nauka języka angielskiego. Wyspa jest od lat popularnym kierunkiem obozów językowych dla studentów.

6. Czechy

Poza samą Pragą, o rosnącej popularności Czech wśród kierunków wyjazdowych Polaków decydują bliska odległość i porównywalne do polskich ceny. Średniowieczne zamki, uzdrowiska takie jak Karlowe Vary czy Mariańskie Łaźnie, podobny język i kuchnia, przyciągają polskich turystów.

7. Węgry

Na Węgry mamy blisko, a tamtejsze ceny są przystępne. Klimat jest tam łagodniejszy niż w Polsce, co zachęca do podróży szlakiem doskonałych win czy tradycyjnych węgierskich SPA.

8. Cypr

Lazurowa woda i serdeczni mieszkańcy – trudno się dziwić, że Polacy uwielbiają spędzać wakacje na tej trzeciej największej (po Sycylii i Sardynii) wyspie na Morzu Śródziemnym.

9. Bułgaria

Bułgaria to najpopularniejszy kierunek z czasów, kiedy podróżowanie w dalsze zakątki świata nie było dla Polaków dostępne. Mimo, że od tego czasu sporo się zmieniło, stać nas na dalsze podróże, a wyrobienie paszportu nie jest wyzwaniem, nie przestaliśmy doceniać jej czterystu kilometrów wybrzeża, z czego spora część to cudne, piaszczyste plaże i historycznych miast. Poważnym walorem pozostają niskie ceny.

10. Malezja

Malezja to jeden z najgorętszych podróżniczych trendów pośród kierunków azjatyckich. Jej największymi konkurentkami są sąsiadujące Indonezja i Tajlandia, które dzięki fascynującej spuściźnie kulturowej połączonej z mnogością rajskich plaż wyrobiły sobie mocne miejsca w sercach podróżnych. Lasy tropikalne malezyjskiej części Borneo, doskonałe i tanie jedzenie z ulicznych stoisk i coraz nowocześniejsza infrastruktura to jednak równie mocne argumenty, żeby tym razem na kierunek wakacji obrać właśnie Malezję.

11. Islandia

Gorące źródła, majestatyczne wodospady czy zorza polarna od dawna rozpalały wyobraźnię Polaków, ale wyjazdy na Islandię były drogie. Od niedawna do Reykjaviku można bardzo tanio latać.

12. Filipiny

Filipiny wyrastają jako alternatywny kierunek dla mocno turystycznej Tajlandii. Tam nadal można trafić do miejsc, gdzie nikt się nas nie spodziewa i gdzie nie ma napisów w języku angielskim. Filipiny to państwo wyspiarskie, można tu więc w nieskończoność odkrywać rajskie plaże, które śmiało mogą konkurować z tymi na Ko Samui czy Phi Phi. Ogromnym plusem są wciąż niskie ceny, wynikające właśnie z tego, że to kierunek jeszcze nieodkryty przez masową turystykę.

13. Republika Dominikany

Wzrost popularności podróży na Dominikanę jest najlepszym dowodem na to, że Polaków stać na coraz dalsze i bardziej wyszukane kierunki. Nie można też zapominać o istotnym wątku naszej historii związanym z tym miejscem. Na przełomie XVIII i XIX trzy półbrygady Polskich Legionów zostało tu przysłanych przez Napoleona, żeby pomogli stłumić powstanie. Potomków tych, którzy przeszli na stronę powstańców, można do dziś spotkać w wioskach Cazale czy La Valee de Jackmel.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.