Wydarzenia w Turystyce

Najtragiczniejsze zamachy na turystów w historii

Zamach na muzeum Bardo w Tunisie przywołał wspomnienia o najtragiczniejszych zamachach, jakie dotknęły turystów.

To najokrutniejsze i – jak słusznie określił Papież Franciszek – nieludzkie, by uzbrojeni napastnicy atakowali turystów zagranicznych. Ludzi, uzbrojonych jedynie w przewodniki i aparaty fotograficzne. Przyjeżdżających podziwiać piękno odwiedzanego kraju, zapewniających pracę tysiącom ludzi w sektorze turystycznym i zostawiających w nim pieniądze.

Strzelanina w Muzeum Bardo

Otwarte w 1888 r. jest najważniejszym muzeum archeologicznym w Tunezji, z największą kolekcją rzymskich mozaik. Tego miejsca nie ominie żadna podróżująca po Tunezji wycieczka. Wiedzieli o tym terroryści, którzy w środę, 18 marca wtargnęli do budynku i zaczęli strzelać do przebywających w nim turystów. Od strzałów zginęło 21 osób, w tym kilkunastu bezbronnych turystów z Polski, Włoch, Hiszpanii i Niemiec.

Zamach na autokar na Synaju

W 2014 roku w zamachu bombowym na autokar w kurorcie Thaba życie straciło czterech Koreańczyków. Turyści podróżowali do Izraela z często odwiedzanego klasztoru św. Katarzyny na południu Synaju. Po zamachu dżihadystyczne ugrupowanie wezwało przebywających w Egipcie turystów do opuszczenia kraju, w przeciwnym razie także padną ofiarą ataku.

Zamach w Burgas

18 lipca 2012 roku celem ataku stali się turyści w popularnym mieście Burgas w Bułgarii nad Morzem Czarnym. W sezonie letnim latają tu samoloty z wielu miast Polski. Zamachowiec samobójca zaatakował przed lotniskiem autokar z turystami z Izraela. Oprócz sprawcy zginęło sześć osób, a 32 zostały ranne.

Wybuchy w hotelach w Dżakarcie

17 lipca 2009 doszło niemal jednocześnie do dwóch eksplozji w luksusowych hotelach w Dżakarcie: JW Marriot i Ritz-Carlton. Zginęło dziewięć osób, a ponad 50 zostało rannych. Ofiarami w większości byli cudzoziemcy.

Zamach w Dahabie

24 kwietnia 2006 r. zginęły co najmniej 23 osoby, a 62 zostały ranne w trzech zamachach bombowych w popularnych restauracjach i supermarkecie, do których doszło w egipskim kurorcie Dahab. Był to okres wzmożonego ruchu turystycznego podczas świątecznych wakacji koptyjskich.

Ataki bombowe w Sharm-el-Sheikh

W szczycie sezonu, 23 lipca 2005, niezwykle popularnym wśród Polaków egipskim kurortem  wstrząsnęła seria ataków bombowych. Bomby wybuchały w miejscach turystycznych, tętniących życiem – na targowisku w centrum miasta i w okolicach hoteli. Zginęło 70 osób, a 150 ludzi zostało rannych.

Zamach na Bali

12 października 2002 roku w serii zamachów w kurorcie Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali zginęły 202 osoby, głównie zagraniczni turyści. Były to najkrwawsze zamachy terrystyczne w historii Indonezji. Przeprowadziło je powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie dżihadystyczne.

Masakra w Luksorze

W 1997 r. w wyniku zamachu w świątyni koło Luksoru zginęło 58 zagranicznych turystów. Terroryści chcieli doprowadzić do załamania się ruchu turystycznego w Egipcie. To z kolei miało spowodować upadek prezydenta Hosniego Mubaraka, który rządził w kraju w od lat osiemdziesiątych. Mubarak wypowiedział wojnę terrorystom. Stworzył specjalną policję turystyczną, która miała chronić turystów i egipskie atrakcje, a obcokrajowcy od tego czasu poruszali się w chronionych konwojach.

fot. Muzeum Bardo w Tunisie

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz