Hotele&Gastronomia

Narodowa kwarantanna od 28 grudnia – stoki i hotele zamknięte

narodowa kwarantanna

W czwartek została ogłoszona narodowa kwarantanna. Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 28 grudnia przez cały okres noworoczny oraz w czasie ferii zimowych.


Narodowa kwarantanna będzie oznaczała wiele nowych ograniczeń, w tym zakaz poruszania się w sylwestra, zamknięcie stoków narciarskich w najgorętszym okresie oraz wyłączenie z użytkowania hoteli – także dla podróży służbowych.

Ograniczenia w hotelach
Od 28 grudnia do 17 stycznia w hotelach nie będzie można już odbywać wyjazdów służbowych ani organizować obozów sportowych (do tej pory były to wyjątki pozwalające na realizowanie pobytów hotelowych). Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, wyłączeniem objęto ośrodki COS i hotele pracownicze.

Ograniczenia na stokach narciarskich
Stoki narciarskie również zostaną zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia. Oznacza to, że ośrodki narciarskie będą wyłączone w okresie szczytowego ruchu turystycznego, zarówno sylwestrowego jak i w czasie ferii.

Organiczenia w handlu
Po 28 grudnia pozostaną otwarte jedynie niezbędne placówki handlowe, jak sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Pozostałe placówki w galeriach mają zostać zamknięte do 17 stycznia 2021 roku.

narodowa kwarantanna obostrzenia

Ograniczenia w poruszaniu się
Narodowa kwarantanna oznacza także zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Nie będzie można przemieszczać się od godz. 19:00 dnia 31 grudnia do godz. 6:00 dnia 1 stycznia. – Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym – mówił Minister zdrowia podczas konferencji prasowej. Za złamanie zakazu w noc sylwestrową będą groziły mandaty w wysokości 500 zł. Skierowanie wniosku do sanepidu będzie groziło grzywną w wysokości 30 tys. zł.

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski
Dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Na czas narodowej kwarantanny utrzymano także dotychczasowe ograniczenia – zamknięte restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz, zamknięte siłownie, aquaparki i kluby fitness, ograniczenia w poruszaniu się oraz zgromadzeniach.

Szczegóły obostrzeń na stronie KPRM.

źródło zdj.: KPRM

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.