Testujemy

Narty backcountry

Narty backcountry przeznaczone do turystyki narciarskiej w trudniejszych warunkach, także w górach, gdzie występują głębsze śniegi nierowności terenu podejścia, zjazdy, trawersy. To także narty na ambitne wyprawy w plener. Z zasady szersze od nart śladowych. Narty backcountry charakteryzuje mocna – odporna na złamania, konstrukcja z drewna. W strefie odbicia zazwyczaj posiadają łuskę choć w Skandynawii i Czechach często stosowane są narty bez łuski.

Narty backcountry zazwyczaj posiadają stalowe krawędzie, które zapobiegają bocznemu ześlizgiwaniu, pomocne przy zjeździe (hamowanie pługiem) i ochrania ślizgi przed zniszczeniem.

Stalowe krawędzie są pomocne także podczas marszu po zmarzniętym śniegu – tam gdzie poruszają się zarówno piesi jak i narciarze, stalowe karawędzie zapobiegają uciekaniu nart na boki przy odbiciu.

Narty backountry są taliowane – najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej np. profil szerokości: 68-60-65 mm.  Zazwyczaj mają łuskę która umożliwia odbicie od śniegu – nie wymagają więc smarowania w strefie łuski smarami na odbicie. Powinny być jednak smarowane smarami które zapobiegają przyklejaniu się śniegu i lodu do ślizgów i zwiększają śliskość płóz, aby śnieg nie przyklejał się do nart. Optymalne jest smarowanie nart dwoma rodzajami smaru – w strefa ślizgu, czyli przednia i tylna cześć powinny być smarowane smarami ślizgowymi (> Swix F4, lub Toko Express Gripp &Glide) , w strefie odbicia czyli pod butem smarami zapobiegającymi się przyklejaniu śniegu do łuski > Swix Zero 70 Spray.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.