Wydarzenia w Turystyce

NIEMCY: 30-lecie upadku Muru Berlińskiego

W ambasadzie Niemiec odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Dziennikarzy powitał Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę i znaczenie polskiego ruchu Solidarność, bez którego nie byłby możliwy upadek Muru Berlińskiego i pokojowe zjednoczenie Niemiec oraz upadek imperium sowieckiego.

Przybyłych gości powitał także współorganizator spotkania Tomasz Pędzik dyrektor biura marketingu Niemieckiej Centrali Turystyki DZT w Polsce. Następnie o przygotowaniach do obchodów 30 rocznicy upadku muru berlińskiego poinformowali Burkhard Kiekker, prezes Berlin Tourismus & Kongress GmbH, który opowiedział o roli i pozycji stolicy Niemiec na turystycznej i kulturalnej mapie Europy. Moritz van Dűlmen szef Kultur Projekte Berliner przedstawił koncepcję i stan przygotowań do okrągłej 30 rocznicy tego wydarzenia – pokojowej rewolucji – upadku muru. Przez siedem dni – od do 10 listopada 2019 będzie można przejść szlakiem rewolucji przez Berlin odwiedzając siedem miejsc związanych z tymi historycznymi wydarzeniami: Getshemanekirche, Alexanderplatz, Schlossplatz, Bramę Brandenburską , Kurfȕrsterdamm, kwaterę główną STASI na Lichtenbergu, oraz Galerię po Wschodniej Stronie Muru. Kulminacją obchodów będzie wielki koncert przedstawiający w artystyczny sposób ówczesne wydarzenia w którym wezmą udział znani artyści z Niemiec i zagranicy.
Więcej informacji: www.mauerfall30.berlin

Mur Berliński (Berliner Mauer) był systemem umocnień o długości ok. 156 km, składających się z betonowego muru, zasieków z drutu kolczastego oraz pól minowych, izolującym Niemiecką Republikę Demokratyczną (DDR) od Republiki Federalnej Niemiec. Oddzielał on Berlin Zachodni od Wschodniego od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku .
Był najbardziej znanym symbolem zimnej wojny i podziału Europy. Wielu ludzi straciło życie podczas prób przedostania się do Berlina Zachodniego. Szacuje się, że podczas prób sforsowania go zginęło ponad dwieście osób.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.